Wiek okołoemerytalny, to dla wielu obywateli trudny czas, aby podjąć zatrudnienie. Pracodawcy w większości przypadków chętniej zatrudniają młodych pracowników, a utrata pracy po 50 roku życia może okazać się nie lada wyzwaniem. Kiedy do emerytury pozostało jeszcze nieco czasu, a rynek pracy nie sprzyja, warto dowiedzieć się czym jest zasiłek przedemerytalny. To specjalna forma pomocy dla osób, pozbawionych źródła dochodu, które oczekują na emeryturę. Jak go otrzymać i ile wynosi?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O świadczenie przedemerytalne mogą ubiegać się osoby w wieku okołoemerytalnym: 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna), które z przyczyn niezależnych utraciły źródło utrzymania. Czas zatrudnienia u pracodawcy, z którym umowa została rozwiązana musiał wynosić co najmniej 6 miesięcy. Tzw. przyczyny niezależne, z których powodu doszło do zerwania umowy i utracenia stanowiska to m.in:
Oprócz powyższych warunków, konieczne są jeszcze te, które występują po utracie zatrudnienia.
Świadczenie przedemerytalne, podobnie jak wiele innych świadczeń ulega waloryzacji. To oznacza, że jego kwota zmienia się każdego roku. W przeciwieństwie do emerytury, świadczenie to wypłacane jest w zryczałtowanej wysokości, czyli jednakowej dla wszystkich spełniających warunki jego uzyskania. Od 1 marca 2021 roku świadczenie przedemerytalne wynosi 1262,34 zł brutto miesięcznie. Na rękę jest to 1075,73 złotych, wypłacane co miesiąc. Aby otrzymać świadczenie konieczny jest wniosek.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ