Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O tym czy dana osoba otrzyma świadczenie, decyduje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź komisja lekarska. Jakie dokumenty należy zgromadzić oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tego typu wsparcia? Odpowiadamy.
Podczas choroby możemy przebywać na zasiłku chorobowym nie dłużej niż 182 dni, ten czas może okazać zbyt krótki, aby dojść do zdrowia. W takiej sytuacji ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
Na stronie internetowej ZUS możemy znaleźć informacje o tym świadczeniu. Przysługuje ono w sytuacji, której osoba jest objęta ubezpieczeniem chorobowym i z tego tytułu, że np.:
Jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, wtedy świadczenie przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy, dokładnie 360 dni.
Aby, uzyskać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ważny jest wniosek. Można pobrać go ze strony zus.pl. Należy przygotować niezbędne dokumenty:
Następnie wystarczy złożyć wniosek z dokumentami w jednostce ZUS lub wysłać pocztą.
Ważne, aby złożyć wniosek co najmniej 6 tygodni przed końcem okresu, przez który możesz pobierać zasiłek chorobowy. Dzięki temu nie będziesz czekać na świadczenie. Dostaniesz je, gdy skończy się zasiłek chorobowy. Wniosek należy również złożyć najpóźniej w czasie 18 miesięcy po okresie, w którym pobierałeś zasiłek chorobowy.
Są sytuację, w których można nie otrzymać tego świadczenia. Umieściliśmy je w galerii, która znajduje się na górze artykułu.
Istnieją trzy wysokości świadczenia:
Wysokość świadczenia wyliczy dla ciebie ZUS albo płatnik składek