Czternasta emerytura, podobnie jak trzynasta emerytura zostanie wypłacona "z urzędu". To oznacza, że wniosek nie jest potrzebny. Należy natomiast spełnić określone warunki, aby ją otrzymać. Liczy się m.in próg dochodowy. Kwota brutto różni się też od finalnej kwoty, która trafi na konta seniorów. Ile pieniędzy dostaną emeryci i czy każdy otrzyma tyle samo pieniędzy? Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Emeryt może sprawdzić wysokość swojego świadczenia, za pomocą specjalnej tabeli.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Czternasta emerytura przysługuje tylko określonej grupie seniorów. Warunkiem jest posiadanie statusu emeryta, a to oznacza, że "najnowsi" emeryci muszą pospieszyć się ze składaniem wniosku o emeryturę, aby również otrzymać świadczenie. Czternasta emerytura będzie bowiem przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Kolejnym warunkiem jest próg dochodowy, który wynosi 2900 zł brutto. Tylko te osoby otrzymają pełną kwotę 14 emerytury.
Czternasta emerytura wynosi 1250,88 zł brutto. Na rękę, czyli netto jest to około 1068 złotych. Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę", która polega na proporcjonalnym uszczupleniu wypłaty, jeśli emeryt przekroczy próg dochodowy. Tabela 14 emerytur pokazuje, jaka kwota wpłynie na konta seniorów - zamieściliśmy ją w galerii na górze artykułu.
14-nastka będzie wypłacona tylko raz, tylko w listopadzie 2021. Wpłynie na konta seniorów wraz z podstawową emeryturą, która jest wypłacana co miesiąc.
Czternasta emerytura jest wypłacana "z urzędu". To oznacza, że senior nie musi wnioskować o to świadczenie. W przeciwieństwie do innych dodatków, np. 500 plus dla seniora.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ