Ile wynosi 14 emerytura na rękę? Kwota netto znacznie się różni i może rozczarować

Czternasta emerytura to szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki dla seniorów. Wypłata świadczenia już niedługo, ale jej kwota może być zaskoczeniem. Ile wynosi 14 emerytura na rękę? Dla kogo 14 emerytura? Niestety, nie każdy senior otrzyma świadczenie.

Czternasta emerytura, podobnie jak trzynasta emerytura zostanie wypłacona "z urzędu". To oznacza, że wniosek nie jest potrzebny. Należy natomiast spełnić określone warunki, aby ją otrzymać. Liczy się m.in próg dochodowy. Kwota brutto różni się też od finalnej kwoty, która trafi na konta seniorów. Ile pieniędzy dostaną emeryci i czy każdy otrzyma tyle samo pieniędzy? Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Emeryt może sprawdzić wysokość swojego świadczenia, za pomocą specjalnej tabeli. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Dla kogo 14 emerytura? Nie każdy otrzyma świadczenie

Czternasta emerytura przysługuje tylko określonej grupie seniorów. Warunkiem jest posiadanie statusu emeryta, a to oznacza, że  "najnowsi" emeryci muszą pospieszyć się ze składaniem wniosku o emeryturę, aby również otrzymać świadczenie. Czternasta emerytura będzie bowiem przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Kolejnym warunkiem jest próg dochodowy, który wynosi 2900 zł brutto. Tylko te osoby otrzymają pełną kwotę 14 emerytury. 

Czternastka 14 emerytura 2021 tabela. Sprawdź, ile pieniędzy otrzymasz

Czternasta emerytura wynosi 1250,88 zł brutto. Na rękę, czyli netto jest to około 1068 złotych. Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę", która polega na proporcjonalnym uszczupleniu wypłaty, jeśli emeryt przekroczy próg dochodowy. Tabela 14 emerytur pokazuje, jaka kwota wpłynie na konta seniorów - zamieściliśmy ją w galerii na górze artykułu.

14 emerytura kiedy wypłata? Pieniądze już w piątek trafią na konta seniorów

14-nastka będzie wypłacona tylko raz, tylko w listopadzie 2021. Wpłynie na konta seniorów wraz z podstawową emeryturą, która jest wypłacana co miesiąc.

14 emerytura wniosek. Czy jest potrzebny, aby otrzymać świadczenie?

Czternasta emerytura jest wypłacana "z urzędu". To oznacza, że senior nie musi wnioskować o to świadczenie. W przeciwieństwie do innych dodatków, np. 500 plus dla seniora

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: