Interesujesz się tematyką świadczeń? Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatkowe 200 zł nieprzewidziane jest tym razem dla najbiedniejszych seniorów. Świadczenia często przysługują na określonych zasadach. Na najwięcej pieniędzy mogą liczyć emeryci, którzy otrzymują najniższe świadczenia. W tym wypadku jednak można mieć wysoką emeryturę, a również ubiegać się o ten dodatek. Tym razem pieniądze mają trafić do strażaków ochotników. Poza samym byciem w Ochotniczej Straży Pożarnej trzeba spełnić kilka innych wymagań. Poniżej przedstawimy jakich dokładnie.
Wszystkie wprowadzone dodatki dla emerytów mają być zapisane w specjalnej ustawie. Pośród nich znajdziemy również ten, który przysługiwać ma strażakom ochotnikom. Rząd postanowił docenić, seniorów z OSP. Jeśli w przeszłości byłeś zapisany do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i spełniasz kilka innych wymagań, możesz starać się o dodatkowe pieniądze.
Jednym z głównych wymagań jest wiek, w przypadku pań wystarczy 20 lat służby i osiągnięcie wieku 60 lat, a w przypadku panów jest to 25 lat służby i wiek 65 lat. Bardzo ważnym kryterium w tym przypadku jest, aby przez wszystkie lata służby wyjeżdżać minimum raz w roku na akcję strażacką. Więc strażacy, którzy zgłoszeni byli, ale na akcje nie wyjeżdżali minimum co roku, niestety nie dostaną pieniędzy.
Aby otrzymać dodatek dla emerytowanych strażaków z OSP, trzeba złożyć stosowny wniosek. Nie zrobimy tego jednak w jednostce ZUS a u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Wysokość dodatku to 200 zł, a za wypłatę pieniędzy będzie odpowiadało MSWiA, czyli Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będzie wypłacana dożywotnio co miesiąc.