Komu opłaca się złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Nie wszyscy mogą na tym zyskać

Nowe tablice średniego dalszego trwania życia mogą wpłynąć na wzrost wysokości emerytury. Niektórzy emeryci mogą na tym zyskać. Konieczne jest złożenie wniosku. Komu się to opłaca?

Przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach. Z tego powodu część emerytów, która zgłasza się do ZUS z prośbą o przeliczenie świadczenia, otrzymuje natychmiastową odmowę. Chęć przeliczenia emerytur jest spowodowana informacją, która obiegła media. Sugerowano, że emeryt ma szansę na podwyższenie świadczenia w związku ze zmianami, które zaszły w tablicach średniego dalszego trwania życia sporządzanych przez GUS. Kto może faktycznie na tym zyskać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Kto może zyskać na ponownym przeliczeniu emerytury?

Ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe z zastosowaniem tych tablic średniego dalszego trwania życia. Niestety, jest możliwe tylko u nowych emerytów, czyli tych, którzy zakończą działalność zawodową między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022. Przeliczanie „starych" emerytur nie ma żadnych podstaw i skutkuje natychmiastową odmową. Wniosek o przeliczenie można złożyć wtedy, kiedy senior, który osiągnął wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę, nadal pracuje i odprowadza składki do ZUS. Wniosek  o przeliczenie może być złożony tylko raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia. Przeliczenie emerytury może skutkować wzrostem świadczenia nawet o kilkaset złotych.

Katarzyna Cichopek pochwaliła się efektem treningów. Jak wygląda? Fani pod wrażeniem (zdjęcie ilustracyjne)Kasia Cichopek pochwaliła się efektem treningów. Jak wygląda? Fani pod wrażeniem

Jak przeliczyć ponownie emeryturę? Możesz to zrobić samodzielnie

Aby samodzielnie przeliczyć emeryturę, wystarczy skorzystać z darmowych kalkulatorów emerytur. Są dostępne na wielu stronach internetowych, m.in na oficjalnej stronie ZUS. Senior może udzielić informacji na temat składek i zatrudnienia i na tej podstawie obliczyć wysokość świadczenia. 

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Druga emerytura co miesiąc jest możliwa! Są jednak warunki

Wniosek o przeliczenie emerytury. Gdzie go złożyć?

Aby zyskać wyższą emeryturę, konieczne jest przeliczenie świadczenia w ZUS i uzyskanie na to zgody. Wniosek jest do pobrania na oficjalnej stronie internetowej ZUS. Można go wysłać drogą internetową, lub złożyć samodzielnie w najbliższym punkcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: