Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czym różnią się te dni? Zebraliśmy kilka ciekawych faktów

Rok rocznie kiedy kończy się październik, wszyscy ruszają na cmentarze do swoich bliskich. Dlaczego to właśnie 1 listopada odprawiane są uroczystości Wszystkich Świętych? Kiedy dokładnie obchodzone są Zaduszki? Zebraliśmy kilka ciekawych informacji na temat tych dwóch dni.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Śmierć towarzyszy ludzkości od zawsze. Nic dziwnego, więc że temat śmierci na przestrzeni dziejów był podejmowany w różnorodny sposób. Niewątpliwie jednak zarówno dawniej, jak i dziś umieraniu często towarzyszyła pewna tajemnica i żałoba po odejściu najbliższych. Aby sobie z nią radzić, często odwiedzamy groby bliskich. Istnieją jednak dwa dni w roku, które są wyjątkowo poświęcone pamięci osób bliskich którzy odeszli.

Marta Żmuda TrzebiatowskaMarta Żmuda-Trzebiatowska i jej nieoczywisty look

Zobacz wideo W czasie pandemii koronawirusa 1 listopada nabiera szczególnego znaczenia

1 Listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych.  Od kiedy i w jaki sposób świętujemy ten dzień?

W Kościele katolickim uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzony jest w dniu 1 listopada. Dzień ten nieoderwanie połączony jest z następującym po nim obchodem Dnia Zadusznego. Dzień ten w ideologi Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. 

Według informacji udostępnionych na stronie wikipedia.pl uroczystość Wszystkich Świętych podobno wywodzi się ze wspominania w jednym, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody takie, w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego, wprowadzano już w IV wieku.

Kiedy są Zaduszki inaczej zwane Dniem Zadusznym? Skąd wywodzi się ich nazwa?

O tym jak wyglądają obchody tego dnia, ukazał w II części „Dziadów" Adama Mickiewicza. Dzięki temu wiele osób ma już wyobrażenie o tym jak wyglądało to dawniej. Dziady obchodzono na pamiątkę zmarłych przodków. Wierzono, że żyjący mogą pomóc duszom, dlatego próbowano nawiązać z nimi kontakt, przyzywając je na ucztę. Z czasem jednak pogańskie zwyczaje uległy pomieszaniu z wizją religii chrześcijańskiej. Stało się więc tak, że obchód poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, treściowo połączony został z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych.

Pogrzeb. Zdjęcie ilustracyjneUrlop okolicznościowy ? śmierć babci. Można dostać więcej dni

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czym różnią się te dwa dni?

Święto Zmarłych i Wszystkich Świętych to nazwy, często używamy zamiennie, choć nie powinno się tego robić. Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim obchodzi się 1 listopada. Ma ona charakter radosny. To w tym dniu cześć oddaje się nie tylko świętym kanonizowanym, ale też tym anonimowym. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych natomiast wypada 2 listopada. W tym dniu pamiętamy o duszach czyśćcowych.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: