Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pandemia Covid-19 była jednym z głównych czynników, które wpłynęły na decyzję rządu o podwyższeniu zasiłku dla bezrobotnych. Choć zmieniła się wysokość świadczenia, to warunki jego przyznawania już nie. Podpowiadamy, komu przysługuje i ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych.
Zanim zdecydujemy się złożyć wniosek o kuroniówkę, warto upewnić się, że świadczenie na pewno nam przysługuje. W celu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych należy:
Podstawę wysokości zasiłku stanowi kwota 1200 zł brutto, co daje nam 1025 zł "na rękę". Kuroniówka może być przyznana na okres 6 lub 12 miesięcy, jednak co istotne po 3 miesiącach jej wysokość zostaje obniżona. Wysokość zasiłku dla bezrobotnych możemy podzielić na trzy stawki, które są uzależnione od stażu pracy.
Staż poniżej 5 lat to 80% zasiłku podstawowego, co daje nam:
Za staż od 5 do 20 lat otrzymujemy 100% zasiłku podstawowego, a więc:
Staż pracy powyżej 20 lat uprawnia nas do 120% zasiłku podstawowego:
Dokładną i czytelną tabelę prezentującą wysokość zasiłku dla bezrobotnych, możecie znaleźć w naszej galerii na górze artykułu.
Pierwsza wypłata kuroniówki następuje do 14. dnia następnego miesiąca po otrzymaniu prawa do świadczenia. Jak wspomnieliśmy, co do zasady zasiłek dla bezrobotnych otrzymuje się na okres 6 miesięcy. Wydłużenie do 12 miesięcy może nastąpić w przypadku, gdy w powiecie zamieszkania osoby wnioskującej, stopa bezrobocia wynosi więcej niż 150% krajowej stopy bezrobocia.