Komu opłaca się złożyć wniosek o przeliczenie emerytury ZUS? Niektórzy dostaną podwyżkę świadczenia

W związku z pandemią koronawirusa, zmiany nastąpiły także w wysokości niektórych emerytur. Seniorzy domagają się ponownego przeliczenia świadczenia. Niestety, wniosek o przeliczenie emerytury ZUS zostanie rozpatrzony tylko w określonych przypadkach. Komu się to opłaca?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele dziedzin życia. Odczuły to dzieci i młodzież w szkołach, a także pracownicy oświaty. Straty dotknęły pracowników gastronomii, a także sklepów, czy hoteli. Wiele osób straciło swoich bliskich, co również miało swoje konsekwencje w wielu sektorach, także finansowym. Chodzi o tablice średniego dalszego trwania życia sporządzane przez GUS. Ich dane mają bezpośredni wpływ na wysokość emerytur. Wysoka śmiertelność w czasie pandemii sprawiła, że niektóre emerytury mogą być obecnie wyższe nawet o 6,5 proc. niż te, które zostały wyliczone na podstawie poprzedniej tablicy. Z tego powodu niektórzy seniorzy żądają ponownego ich przeliczenia.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Co można zyskać na przeliczeniu emerytury ZUS? Możliwa podwyżka świadczenia

W związku ze zmianami, które zaszły na tablicach średniego dalszego trwania życia, niektórzy emeryci mogą otrzymać podwyżkę emerytury nawet o 6,5 procenta. W przypadku nielicznych osób różnica może wynieść nawet kilkaset złotych. Niestety, nie każdy może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie.

Grażyna Wolszczak pokazała, jak dba o swoją figurę. Pomaga jej w tym... prąd! (zdjęcie ilustracyjne) Grażyna Wolszczak pokazała, jak dba o swoją figurę. Pomaga jej w tym... prąd!

 Kto może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury ZUS? Nie każdemu się to opłaca

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury w teorii może złożyć każdy. Niestety, nie każdego wniosek zostanie przyjęty. W związku z tym, że w mediach pojawiły się informacje o możliwej wyższej emeryturze, do ZUS stale napływają wnioski o ponowne przeliczenie świadczenia. Warto poznać zasady, na podstawie których świadczenie może wzrosnąć, zanim senior spotka się z radykalną odmową ze strony urzędnika.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury ZUS będzie przyjęty tylko od osób, które przechodzą na emeryturę od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. Są to tzw. "nowi" emeryci.

Oddalone zostaną wnioski następujących osób:

  • niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujące osoby, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.)

Senior 500 plus dla seniora wniosek: Jak i gdzie go złożyć?

Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury ZUS?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury ZUS należy złożyć drogą elektroniczną, lub bezpośrednio w najbliższym urzędzie ZUS. Wzór dokumentu jest dostępny na stronie Internetowej.

Więcej o: