Śmierć małżonka to trudna sytuacja rodzinna. Wdowa lub wdowiec muszą zmierzyć się ze stratą, co czasem łączy się też z uszczupleniem budżetu domowego. Mogą wtedy otrzymać świadczenie, które może poprawić sytuację finansową rodziny. Mowa o emeryturze po mężu, czyli tak zwanej emeryturze rodzinnej. To emerytura, która przysługiwała małżonkowi, jednak nie jest ona wypłacana w 100 procentach. Kwota emerytury to jedynie 85 procent, ale może być jeszcze mniejsza, jeśli w grę będą wchodzić pewne utrudnienia. Na jakich zasadach jest przyznawana emerytura po mężu? Nie każdemu się ona opłaca.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O emeryturę rodzinną może starać się np. wdowa i wówczas będzie to świadczenie nazwane potocznie emeryturą po mężu. Nie tylko ona może ją otrzymać. Pieniądze przysługują osobom, które:
Emerytura rodzinna dla wdowy po zmarłym mężu wynosi maksymalnie 85% świadczeń przyznawanych zmarłemu mężowi. Dokładna wysokość renty rodzinnej w procentach, zależy również od tego, ile osób uprawnionych jest do jej pobierania. 85% świadczenia zmarłego przysługuje tylko wtedy, gdy rentę rodzinną pobiera jedna osoba. Oznacza to, że może być to np. połowa kwoty, którą pobierał małżonek.
Emeryturę po mężu wdowa może pobierać dożywotnio. Jeśli nie spełnia powyższych warunków, ma prawo ubiegać się o wypłatę świadczenia przez rok. Jest to możliwe tylko w przypadku osób bez źródła utrzymania.
Aby otrzymać emeryturę rodzinną, czyli emeryturę po mężu, wdowa musi zrzec się własnej emerytury. Musi obliczyć, która emerytura będzie dla niej rozwiązaniem bardziej korzystnym finansowo. Aby otrzymać świadczenie niezbędny jest również wniosek. Należy go złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można skorzystać również z profilu zaufanego PUE ZUS. Wniosek znajdziemy na stronie zus.pl.