Emerytura po mężu to mniej niż 100 procent świadczenia. "To jest skandal". Nie każdemu się opłaca

Po śmierci małżonka, wdowa może pobierać jego emeryturę. W wielu przypadkach jest to korzystne rozwiązanie, które może poprawić sytuację finansową. Kwota świadczenia nie jest jednak równa 100 procentowej emeryturze, która przysługiwała mężowi. Ile wynosi emerytura po mężu i czy to to samo świadczenie, co emerytura rodzinna?

Śmierć małżonka to trudna sytuacja rodzinna. Wdowa lub wdowiec muszą zmierzyć się ze stratą, co czasem łączy się też z uszczupleniem budżetu domowego. Mogą wtedy otrzymać świadczenie, które może poprawić sytuację finansową rodziny. Mowa o emeryturze po mężu, czyli tak zwanej emeryturze rodzinnej. To emerytura, która przysługiwała małżonkowi, jednak nie jest ona wypłacana w 100 procentach. Kwota emerytury to jedynie 85 procent, ale może być jeszcze mniejsza, jeśli w grę będą wchodzić pewne utrudnienia. Na jakich zasadach jest przyznawana emerytura po mężu? Nie każdemu się ona opłaca.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Emerytura po mężu, czyli emerytura rodzinna. Kto może ją otrzymać?

O emeryturę rodzinną może starać się np. wdowa i wówczas będzie to świadczenie nazwane potocznie emeryturą po mężu. Nie tylko ona może ją otrzymać. Pieniądze przysługują osobom, które:

  • w chwili śmierci małżonka miały skończone 50 lat lub były niezdolne do pracy;
  • wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole - 18 lat;
  • sprawują pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
  • ukończyły 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż pięć lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Dorota Gardias promienieje (zdj. ilustracyjne) Dorota Gardias zachwyca w jesiennym swetrze marki Zara. Fani: "Petarda". Podobny znajdziesz w Bonprix

Ile dokładnie wynosi emerytura po mężu? Nie jest to 100 procent świadczenia

Emerytura rodzinna dla wdowy po zmarłym mężu wynosi maksymalnie 85% świadczeń przyznawanych zmarłemu mężowi. Dokładna wysokość renty rodzinnej w procentach, zależy również od tego, ile osób uprawnionych jest do jej pobierania. 85% świadczenia zmarłego przysługuje tylko wtedy, gdy rentę rodzinną pobiera jedna osoba. Oznacza to, że może być to np. połowa kwoty, którą pobierał małżonek. 

Emeryturę po mężu wdowa może pobierać dożywotnio. Jeśli nie spełnia powyższych warunków, ma prawo ubiegać się o wypłatę świadczenia przez rok. Jest to możliwe tylko w przypadku osób bez źródła utrzymania. 

Wysoka inflacja oznacza rekordową waloryzację emerytur Komu opłaca się złożyć wniosek o przeliczenie emerytury ZUS?

Czy emerytura po mężu lub emerytura rodzinna wymaga rezygnacji z własnej emerytury?

Aby otrzymać emeryturę rodzinną, czyli emeryturę po mężu, wdowa musi zrzec się własnej emerytury. Musi obliczyć, która emerytura będzie dla niej rozwiązaniem bardziej korzystnym finansowo. Aby otrzymać świadczenie niezbędny jest również wniosek. Należy go złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można skorzystać również z profilu zaufanego PUE ZUS. Wniosek znajdziemy na stronie zus.pl.

Więcej o: