Kiedy wypłata 14 emerytury? Tabela netto może rozczarować seniorów. " Rząd powinien się wstydzić"

14 emerytura 2021 netto może rozczarować. Różni się od kwoty brutto, co dla niektórych seniorów może być powodem do zmartwień. Nie każdy emeryt dostanie tyle samo pieniędzy. 14 emerytura tabela netto pokazuje ile pieniędzy otrzymają seniorzy, którzy nie spełnią jednego z warunków.

Czternasta emerytura trafi na konta seniorów już niedługo. Jej wypłata budzi jednak kontrowersje. W przeciwieństwie do 13 emerytury, należy spełnić określone warunki, aby ją otrzymać. Dodatkowo, kwota netto różni się znacznie od kwoty brutto, którą zapowiedział Rząd. Osoby, które nie spełnią jednego z warunków, otrzymają kwotę świadczenia proporcjonalnie mniejszą, w stosunku do ich dochodu. Specjalna tabela pokazuje, ile pieniędzy trafi na konto seniorów. Sprawdź, jaką kwotę otrzymasz, aby odpowiednio zaplanować swoje wydatki. Niektórzy emeryci są rozgoryczeni, uważają, że kwota jest zbyt niska. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Piotr Cieszewski wniósł flagę Szlachetnej Paczki na Everest. O ks. Stryczku mówi: "To było jak zderzenie z pociągiem"

Kiedy wypłata 14 emerytury? Pieniądze trafią do emerytów jeszcze w tym roku

Czternasta emerytura jest wypłacana z urzędu. To oznacza, że nie trzeba składać wniosku, aby ją otrzymać. Będzie wypłacana wraz z podstawową emeryturą listopadową, a to oznacza, że pieniądze trafią na konta seniorów jeszcze w tym roku. "Nowi" emeryci, którzy w tym roku otrzymają swoją pierwszą emeryturę, powinni zadbać o złożenie wniosku o uzyskanie statusu emeryta przed końcem października. Otrzymają czternastą emeryturę tylko wtedy, jeśli oficjalnie są już świadczeniobiorcami.

Ile wynosi 14 emerytura 2021 netto? Nie każdy dostanie tyle samo pieniędzy

Czternasta emerytura nie przysługuje każdemu. Otrzymają ją wyłącznie emeryci w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Pełną kwotę czternastej emerytury dostaną wyłącznie seniorzy, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pieniądze dostaną także osoby, które ze względu na niski staż pracy otrzymują emerytury poniżej minimalnej kwoty. Ich czternasta emerytura wyniesie 1250,88 zł brutto, czyli 1022,50 netto. Osoby, które przekroczą próg finansowy, będą rozliczane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Ich kwota świadczenia zostanie proporcjonalnie pomniejszona. To z kolei nie podoba się emerytom, którzy na facebookowym profilu gazeta.pl pisali:

A ile oni sobie biorą? Rząd powinien się wstydzić
Opłacić chociaż raz emerytom rachunki, zamiast dawać 13, 14 stki, mydlenie oczu
Następny bezsensowny socjal

14 emerytura tabela netto. Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Ile otrzymasz?

Zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę" senior, który przekroczył próg dochodowy wynoszący 2900 złotych brutto, uzyska mniejsze świadczenie. Poniższa tabela pokazuje na jaki zastrzyk gotówki może liczyć emeryt. Najniższy dodatek otrzymają osoby, których emerytura wynosi 4100 zł brutto. Ich czternasta emerytura wyniesie zaledwie 50,25 zł netto. Osoby o wyższych dochodach nie dostaną jej wcale.

14 emerytura tabela14 emerytura tabela redakcja

Więcej o: