Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kto nie dostanie pieniędzy?

Wniosek ERPO o ponowne przeliczenie emerytury. Kiedy warto go złożyć? Kto ma szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku, a tym samym dodatkową gotówkę, a komu ZUS może odmówić? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się poniżej.

Więcej artykułów na temat świadczeń zajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Żenująco niskie emerytury po latach ciężkiej pracy to problem, z którym boryka się wielu polskich emerytów. Niektórzy zmuszeni się do podjęcia się kolejnej pracy zarobkowej, chociaż powinni cieszyć się wolnym czasem i zasłużonym wypoczynkiem. Nic zatem dziwnego, że temat ponownego przeliczania emerytur budzi ogromne emocje. Każdy chciałby otrzymywać wyższe świadczenia, które przecież tak naprawdę mu się należą. To żadna łaska ani jałmużna.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Emerytura 2021: dlaczego warto złożyć wniosek o przeliczenie emerytury po 65. roku życia i komu należy się wyższa kwota?

Korzystniejsze przeliczenie emerytur jest możliwe dzięki nowym tablicom średniego dalszego trwania życia, które są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Aktualne tablice obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 i pojawia się w nich ważna zmiana: prognozowany czas dalszego trwania życia uległ obniżeniu we wszystkich przedziałach wiekowych. Oznacza to korzystniejsze wyliczenie kwot emerytur, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Wniosek o przeliczenie mogą złożyć wyłącznie osoby, które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad,
  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Korzyści tylko dla wybranych, pozostali emeryci obejdą się smakiem

Podane przez ZUS zasady przeliczania emerytur są nieubłagane. Na wyższe kwoty mogą liczyć jedynie te osoby, które po przejściu na emeryturę nadal pracowały i odprowadzały składki. Emeryci, którzy podlegają pod tzw. stary system (urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku) lub po uzyskaniu emerytury nie zdecydowali się podjąć dodatkowego zatrudnienia, niestety nie mają po co składać wniosku o przeliczenie emerytury. Nie spełniają warunków, zatem ich wnioski zostaną automatycznie odrzucone przez ZUS.

Więcej o: