Więcej artykułów na temat świadczeń zajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Żenująco niskie emerytury po latach ciężkiej pracy to problem, z którym boryka się wielu polskich emerytów. Niektórzy zmuszeni się do podjęcia się kolejnej pracy zarobkowej, chociaż powinni cieszyć się wolnym czasem i zasłużonym wypoczynkiem. Nic zatem dziwnego, że temat ponownego przeliczania emerytur budzi ogromne emocje. Każdy chciałby otrzymywać wyższe świadczenia, które przecież tak naprawdę mu się należą. To żadna łaska ani jałmużna.
Korzystniejsze przeliczenie emerytur jest możliwe dzięki nowym tablicom średniego dalszego trwania życia, które są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Aktualne tablice obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 i pojawia się w nich ważna zmiana: prognozowany czas dalszego trwania życia uległ obniżeniu we wszystkich przedziałach wiekowych. Oznacza to korzystniejsze wyliczenie kwot emerytur, ale tylko pod pewnymi warunkami.
Wniosek o przeliczenie mogą złożyć wyłącznie osoby, które:
Podane przez ZUS zasady przeliczania emerytur są nieubłagane. Na wyższe kwoty mogą liczyć jedynie te osoby, które po przejściu na emeryturę nadal pracowały i odprowadzały składki. Emeryci, którzy podlegają pod tzw. stary system (urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku) lub po uzyskaniu emerytury nie zdecydowali się podjąć dodatkowego zatrudnienia, niestety nie mają po co składać wniosku o przeliczenie emerytury. Nie spełniają warunków, zatem ich wnioski zostaną automatycznie odrzucone przez ZUS.