W zwiążku z dużą umieralnością spowodowaną pandemią COVID-19, zmianie uległy tablice średniego dalszego trwania życia. Są one ściśle związane z wyliczaniem wysokości emerytur. To oznacza, że niektórzy seniorzy mogą liczyć na niewielkie podwyżki, jeśli tylko złożą wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, które uwzględni te zmiany. Nie każdy może o to wnioskować. Należy spełnić określone warunki, a najważniejszym z nich jest wiek emeryta. Sprawdź, czy możesz na tym zyskać i jak otrzymać pieniądze.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytura jest wyliczana na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia sporządzanych przez GUS. W związku z wysoką śmiertelnością spowodowaną COVID-19 nastąpiły zmiany, a to oznacza podwyżkę dla niektórych seniorów. Kwota może wzrosnąć nawet o 100 złotych, jeśli emerytura zostanie przeliczona ponownie, uwzględniając niuanse, które miały miejsce w ostatnim roku. Zyskają na tym tylko nieliczni.
Nie każdy wniosek zostanie przyjęty. ZUS zajmie się jedynie wnioskami tych osób, które:
Emeryci, którzy podlegają pod tzw. stary system (urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku) lub po uzyskaniu emerytury nie zdecydowali się podjąć dodatkowego zatrudnienia, nie mogą liczyć na pozytywny odzew.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć za pomocą profilu zaufanego za pomocą platformy zus.pl lub osobiście w najbliższym urzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Konieczny jest formularz, który znajduje się na stronie internetowej zus.pl.