Nie każdy wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie rozpatrzony. Jakie warunki obowiązują?

Niektórzy emeryci mogą liczyć na podwyżkę emerytury. Ma to związek z ponownym jej przeliczeniem. Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć tylko wtedy, jeśli emeryt spełni określone warunki. Zdecydowana większość wniosków jest do tej pory odrzucana.

W zwiążku z dużą umieralnością spowodowaną pandemią COVID-19, zmianie uległy tablice średniego dalszego trwania życia. Są one ściśle związane z wyliczaniem wysokości emerytur. To oznacza, że niektórzy seniorzy mogą liczyć na niewielkie podwyżki, jeśli tylko złożą wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, które uwzględni te zmiany. Nie każdy może o to wnioskować. Należy spełnić określone warunki, a najważniejszym z nich jest wiek emeryta. Sprawdź, czy możesz na tym zyskać i jak otrzymać pieniądze.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie są plusy ponownego przeliczenia emerytury? Możliwa podwyżka świadczeń

Emerytura jest wyliczana na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia sporządzanych przez GUS. W związku z wysoką śmiertelnością spowodowaną COVID-19 nastąpiły zmiany, a to oznacza podwyżkę dla niektórych seniorów. Kwota może wzrosnąć nawet o 100 złotych, jeśli emerytura zostanie przeliczona ponownie, uwzględniając niuanse, które miały miejsce w ostatnim roku. Zyskają na tym tylko nieliczni. 

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Tylko te zostaną rozpatrzone

Nie każdy wniosek zostanie przyjęty. ZUS zajmie się jedynie wnioskami tych osób, które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad,
  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego.

Emeryci, którzy podlegają pod tzw. stary system (urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku) lub po uzyskaniu emerytury nie zdecydowali się podjąć dodatkowego zatrudnienia, nie mogą liczyć na pozytywny odzew. 

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Jest dostępny na stronie internetowej

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć za pomocą profilu zaufanego za pomocą platformy zus.pl lub osobiście w najbliższym urzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Konieczny jest formularz, który znajduje się na stronie internetowej zus.pl. 

Więcej o: