Badania 40 plus. Wykonaj darmowe badania profilaktyczne, masz czas tylko do końca grudnia

Rządowy program badań "Profilaktyka 40 plus" ma na celu odbudowanie zdrowia Polaków. Do kiedy trwa program i gdzie może wykonać badania dla osób 40 plus? Poniżej podajemy niezbędne szczegóły oraz listę placówek biorących udział w akcji.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Polacy niestety nie badają się regularnie, co ma olbrzymi wpływ na długość oraz jakość ich życia. Nie zawsze wynika to z nieodpowiedzialności, raczej wysokich kosztów prywatnej opieki medycznej i niskiej dostępności usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Epidemia koronawirusa dodatkowo negatywnie wpłynęła na ogólny stan zdrowia wielu osób, wymuszając obniżenie aktywności fizycznej i znacznie zwiększając poziom codziennego stresu. Wszystko to wpłynęło na decyzję resortu zdrowia, aby powołać do życia specjalny program „Profilaktyka 40 plus". Dzięki temu każdy Polak, który ukończył 40 lat, może jednorazowo otrzymać skierowanie na bezpłatny pakiet badań diagnostycznych.

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie

Badania dla osób 40 plus: jak się zapisać?

Aby wziąć udział w programie badań „Profilaktyka 40 plus", należy się najpierw zapisać i uzyskać e-skierowanie. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • zalogować się w Internetowym Koncie Pacjenta i wypełnić zamieszczoną tam ankietę
  • zadzwonić na infolinię: 22 735 39 53 i połączyć się z konsultantem

W obu przypadkach trzeba będzie wypełnić specjalny formularz, który pozwoli ocenić ryzyko występowania chorób u danego pacjenta, a dzięki temu lepiej dobrać zestaw badań diagnostycznych dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Następnie dla każdego uczestnika programu „Profilaktyka 40 plus" zostanie wystawione e-skierowanie. Nie trzeba go drukować, wystarczy zgłosić się do placówki z dowodem osobistym.

Profilaktyka 40 plus – jakie badania obejmuje pakiet?

W ramach programu każdy pacjent będzie mógł wykonać podstawowy zestaw badań: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocenę miarowości rytmu serca.

Bardziej zaawansowane badania diagnostyczne dopasowane do potrzeb danego pacjenta obejmują również: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwasu moczowego i utajonej krwi w kale. Mężczyźni będą mogli dodatkowo wykonać badanie PSA w kierunku raka prostaty.

Badania 40 plus: wykaz placówek, które wykonują diagnostykę

W ramach programu „Profilaktyka 40 plus" można wykonać podstawowe badania profilaktycznie w 2 tysiącach placówek w całej Polsce. Ich lista znajduje się tutaj.

Przy okazji warto zaznaczyć, że do końca 2021 roku zniesiono limity przyjęć do lekarzy specjalistów, dlatego po wykonaniu podstawowych badań diagnostycznych warto udać się po dalszą pomoc do wskazanego specjalisty. Rządowy program realizowany jest tylko 31 grudnia 2021, więc z rejestracją trzeba się pospieszyć.

Więcej o: