Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wysokość emerytur w Polsce wciąż pozostaje na stosunkowo niskim poziomie, biorąc pod uwagę stale rosnące koszty życia. Seniorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci różnych świadczeń dodatkowych. Jednym z nich jest program 500 plus dla seniora. Jednak comiesięczna wypłata środków w tej formie przysługuje wyłącznie osobom starszym, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji lub emertom powyżej 75 roku życia, pobierającym jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny.
Środki wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to właśnie do tej instytucji należy złożyć wniosek. Można to zrobić w dowolnej placówce, wysłać wniosek pocztą lub złożyć go przez internetową platformę ZUS. Co istotne, wniosku nie musimy składać osobiście. W imieniu seniora może zrobić to pełnomocnik, przedstawiciel ustawowy lub opiekun faktyczny. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć jedno z trzech orzeczeń:
W sytuacji, gdy orzeczenie takie znajduje się w dokumentacji emerytalno-rentowej, nie ma konieczności jego dołączania.
Świadczenie uzupełniające w postaci 500 plus wydawane jest od miesiąca, w którym spełnione zostaną wszystkie niezbędne warunki, ale nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku. Istotna jest też tutaj data wydania decyzji o przyznaniu wniosku. ZUS na jego rozpatrzenie ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Za okoliczność taką można przyjąć, chociażby uprawomocnienie się orzeczenia dotyczące niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Świadczenie 500 plus jest wypłacane na stałe, co miesiąc. Nie ma więc konieczności składania co roku nowego wniosku. Należy, jednak pamiętać, że świadczenie można w pewnych sytuacjach utracić np. gdy dochody seniora przekroczą 1772,08 zł brutto.