500 plus dla seniora. Wniosek może złożyć tylko część emerytów

Część emerytów może liczyć na comiesięczne świadczenie w postaci 500 plus. Muszą oni spełnić kilka warunków i złożyć odpowiedni wniosek. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Wysokość emerytur w Polsce wciąż pozostaje na stosunkowo niskim poziomie, biorąc pod uwagę stale rosnące koszty życia. Seniorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci różnych świadczeń dodatkowych. Jednym z nich jest program 500 plus dla seniora. Jednak comiesięczna wypłata środków w tej formie przysługuje wyłącznie osobom starszym, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji lub emertom powyżej 75 roku życia, pobierającym jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny.

Dorota Gardias Dorota Gardias "jak milion dolarów" w dzianinowej sukience

500 plus dla seniora. Jak złożyć wniosek? 

Środki wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to właśnie do tej instytucji należy złożyć wniosek. Można to zrobić w dowolnej placówce, wysłać wniosek pocztą lub złożyć go przez internetową platformę ZUS. Co istotne, wniosku nie musimy składać osobiście. W imieniu seniora może zrobić to pełnomocnik, przedstawiciel ustawowy lub opiekun faktyczny. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć jedno z trzech orzeczeń: 

  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów.

W sytuacji, gdy orzeczenie takie znajduje się w dokumentacji emerytalno-rentowej, nie ma konieczności jego dołączania. 

Kiedy wypłata 500 plus dla seniora? Wpływ ma data wydania decyzji

Świadczenie uzupełniające w postaci 500 plus wydawane jest od miesiąca, w którym spełnione zostaną wszystkie niezbędne warunki, ale nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku. Istotna jest też tutaj data wydania decyzji o przyznaniu wniosku. ZUS na jego rozpatrzenie ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Za okoliczność taką można przyjąć, chociażby uprawomocnienie się orzeczenia dotyczące niezdolności do samodzielnej egzystencji.

zdjęcie ilustracyjne Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jakie są warunki?

500 plus dla seniora: czy trzeba składać co roku wniosek? 

Świadczenie 500 plus jest wypłacane na stałe, co miesiąc. Nie ma więc konieczności składania co roku nowego wniosku. Należy, jednak pamiętać, że świadczenie można w pewnych sytuacjach utracić np. gdy dochody seniora przekroczą 1772,08 zł brutto.

Więcej o: