Podwójna emerytura co miesiąc trafi na konta seniorów. Wystarczy wniosek i kilka warunków

Niektórzy emeryci mogą otrzymywać podwójne świadczenie. To wyjątkowe sytuacje, w których podwójna emerytura co miesiąc jest możliwa. Konieczny jest wniosek, ale nie tylko. Należy spełnić określone warunki, które obligują do pobierania dodatkowych pieniędzy przez seniorów.

Najniższa emerytura w Polsce od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Wzrosła ona zaledwie o 50,88 zł w stosunku do 2020 r w wyniku corocznej waloryzacji. Dla wielu emerytów to zbyt mało, aby zapewnić sobie godny byt. Leki nie zawsze są refundowane, a poszczególne świadczenia nie przysługują każdemu. Czternasta emerytura wymaga spełnienia określonych warunków, a 500 plus dla seniora to dodatek, który otrzymują wyłącznie najbardziej potrzebujący. Dla niektórych emerytów jest jednak szansa na jeszcze jeden zastrzyk gotówki co miesiąc. Chodzi o drugą emeryturę, która przysługuje tylko w trzech przypadkach. Konieczne jest m.in. złożenie wniosku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Podwójna emerytura co miesiąc, ale tylko dla wybranych. Kto otrzyma podwójne świadczenie?

Podwójną emeryturę w Polsce mogą otrzymać wyłącznie osoby, które osiągnęły wiek emerytalny 65 lat (dla mężczyzn) i 60 (dla kobiet) oraz:

  • pracowały za granicą,
  • były w służbach mundurowych,
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

W każdym z powyższych przypadków konieczne jest złożenie dwóch wniosków. Pierwszym jest wniosek o emeryturę w ZUS, a drugim wniosek w poszczególnych miejscach wymienionych powyżej.

Dorota Gardias Dorota Gardias "jak milion dolarów" w dzianinowej sukience

Podwójna emerytura co miesiąc dla służb mundurowych

Podwójną emeryturę mogą pobierać m.in. żołnierze zawodowi i policjanci. Otrzymują oni po osiągnięciu wieku emerytalnego emeryturę mundurową i cywilną. Ponieważ wypłacanie dwóch emerytur z jednego źródła jest w Polsce niemożliwe, emerytury są wypłacane osobno, przez ZER MSWiA i ZUS.

Podwójna emerytura co miesiąc dla osób, które pracowały za granicą

Podwójną emeryturę mogą pobierać również te osoby, które przez lata wykonywały pracę poza granicami Polski. Warto zwrócić jednak uwagę, że próg wieku emerytalnego może się różnić. Wówczas, jedna emerytura może być pobierana wcześniej, a druga później, ale finalnie emeryt ma prawo otrzymywać obie. Konieczne jest złożenie wniosku w tych krajach, z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia. 

zdjęcie ilustracyjne Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jakie są warunki?

Podwójna emerytura co miesiąc, wypłacana przez ZUS i KRUS 

Aby otrzymywać dwie emerytury należy też opłacać składki. Jeśli emeryt był ubezpieczony zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ma szansę na obie emerytury. Jednym z warunków jest podleganie ubezpieczeniu KRUS przez 25 lat.  

Więcej o: