Waloryzacja emerytur 2022. Seniorzy mogą zyskać nawet do 300 zł miesięcznie

Podwyżki emerytur przewidywane na przyszły rok to wynik nie tylko planowanej waloryzacji, ale też stale rosnącej inflacji. Część emerytów może zyskać nawet do 300 zł miesięcznie, a być może i więcej.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Od 1 marca 2021 roku najniższa emerytura w Polsce wynosi 1250,88 zł brutto, co daje 1066,24 zł "na rękę". Świadczenia te mogą jednak wkrótce znacznie wzrosnąć, a dokładniej od 1 marca 2022 roku, ponieważ właśnie wtedy renty i emerytury podlegają waloryzacji. 

Waloryzacja rent i emerytur 2022. Ile zyskają seniorzy? 

Rząd przewiduje, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent wyniesie 4,89%. Są to jednak na ten moment wstępne dane, ponieważ ostateczna decyzja w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji będzie podjęta w lutym 2022 roku. Jednak minister Marlena Maląg podkreśla, że świadczenia w przyszłym roku na pewno przekroczą próg 1300 zł. 

Wskaźnik waloryzacji: od czego zależy? 

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Ostateczny wskaźnik waloryzacji 2022 zależy zatem od danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny dotyczących realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku. Co istotne, w wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu.

Niewykluczona jeszcze wyższa emerytura. Wszystko zależy od inflacji

Według doniesień Super Expressu niewykluczone, że emerytury wzrosną jeszcze bardziej, biorąc pod uwagę szybki i dynamiczny wzrost inflacji oraz wynagrodzeń.  

Jeśli sprawdzą się inflacyjne prognozy wiceministra Patkowskiego, waloryzacja może wynieść nawet 9,9 procent. 

W praktyce oznaczałoby to, że seniorzy otrzymujący najniższą emeryturę otrzymaliby świadczenie powiększone o około 100 zł. Osoby pobierające wyższą emeryturę mogłyby natomiast liczyć na ich wzrost nawet do 300 zł miesięcznie.  

Więcej o: