Płaca minimalna 2022. Zyska aż ponad dwa miliony Polaków

Rada Ministrów przyjęła 14 września rozporządzenie, wedle którego ma wzrosnąć płaca minimalna 2022. Jaki oznacza to realny zysk dla domowego budżetu?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku

Według informacji opublikowanych przez rząd wynagrodzenie minimalne otrzymuje aż 2,4 miliony osób. Zatem przyjęcie rozporządzenia, na mocy którego pensje od przyszłego roku będą wyższe, stanowi dla wielu bardzo dobrą wiadomość. O ile więcej rzeczywiście znajdzie się w kieszeniach Polaków? 

Płaca minimalna 2022 netto i brutto. Wzrost wynagrodzenia o 7,5 procent

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku kształtuje się na poziomie 2800 zł brutto. Od 1 stycznia 2022 roku stawka ta ma wzrosnąć o 210 zł, czyli do 3010 zł brutto. W praktyce oznacza to, że osoba zarabiająca najniższe wynagrodzenie po odliczeniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek, otrzyma do ręki 2210 zł. 

Minimalna stawka godzinowa 2022. Zmiany również dla pracowników na umowach cywilnoprawnych

Zmiany wynagrodzeń dotyczą także osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, do których zaliczamy umowy zlecenia lub o dzieło. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie z 18,30 zł brutto do 19,70 zł brutto. Realnie dla pracownika będzie to oznaczało wzrost o 1 złotówkę netto. 

Polski Ład szansą na wyższe wynagrodzenie? Według rządu tak

Zdaniem rządzących zmiany, które miałby zostać wprowadzone w Polskim Ładzie, przyniosą korzyści finansowe w szczególności osobom otrzymującym pensję minimalną. Mowa tutaj między innymi o: 

  • wzroście progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł, od którego odprowadzana jest zaliczka na podatek w wysokości 17%,
  • wzroście kwoty wolnej od podatku z 8000 zł do 30 000 zł, 
  • wprowadzeniu „ulgi dla klasy średniej", pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę osiągający dochód w przedziale od 5701 zł do 11 141 zł miesięcznie będą mieli dodatkową ulgę uwzględnianą przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy.

Na stronie Ministerstwa Finansów został opublikowany oficjalny kalkulator Nowego Ładu, który umożliwia oszacowanie wysokości wypłaty, po wprowadzonych przez Polski Ład zmianach. 

Więcej o: