Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dokładnie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Jest to święto państwowe, a przy tym dzień wolny od pracy. W tym roku wypada on w czwartek, wiele osób mając nadzieje na długi weekend, zastanawia się, czy 12 listopada jest również wolny.
Dni ustawowo wolne od pracy są to z góry ustalone daty, w których dorośli nie muszą iść do pracy a dzieci do szkoły. Dniami takimi są m.in.: 1 stycznia, czyli Nowy Rok, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 i 3 maja, w który wypadają Święta Narodowe, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 i 26 grudnia – pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.
Co do zasady praca w niedzielę i święta jest zabroniona. Dni te określone zostały w przepisach ustawy o dniach wolnych od pracy. Przepisy prawa pracy dopuszczają jednak w niektórych przypadkach pracę w te dni, np. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia, a więc lekarze czy policjanci pracować będą. Nie zrobimy jednak tego dnia zakupów.
Narodowe Święto Niepodległości wypada w tym roku w czwartek, co oznacza, że w tym miesiącu mamy szansę na długi weekend. Wiele osób zastanawia się, czy piątek 12 listopada to także dzień wolny od pracy? Niestety, ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania. Osoby, które chcą się cieszyć czterema dniami wolnymi, muszą wziąć urlop w piątek 12 listopada.
Niestety dzień najbliższy piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od zajęć dydaktycznych. Dla uczniów oznacza to więc, że tego dnia zajęcia w szkołach odbywają się normalnie. Wyjątkiem może być sytuacja, w której dana placówka zadecyduje o tym, że tego dnia wprowadza tak zwany "dzień dyrektorski". Wtedy uczniowie mogą liczyć na dzień wolny.