Emerytura bez podatku: tabela 2022. Nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na wyższe świadczenie

Emerytura bez podatku to jedno z założeń rządowego programu Polski Ład, dzięki któremu do kieszeni seniorów ma trafić więcej pieniędzy. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na podwyżki świadczenia.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Przygotowany przez obecny rząd program Polski Ład, wprowadza wiele rewolucji szczególnie w sferze podatkowej. Zmiany mają wejść od 1 stycznia 2022 roku i obejmują między innymi wprowadzenie emerytury bez podatku. Oznacza to większe świadczenia dla seniorów. Nie każdy może jednak liczyć na zyski. Ile wyniesie emerytura w 2022 roku i kto skorzysta na nowym systemie? 

Emerytura bez podatku 2022: kto może liczyć na większe świadczenie? 

Uchwalona przez Sejm ustawa z 1 października o zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu będzie oznaczała zmianę dla wielu Polaków w tym dla seniorów oraz osób zarabiających minimalne wynagrodzenie. Od 2022 roku kwota wolna od podatku ma wynosić bowiem 30 tysięcy złotych. Emerytura bez podatku będzie obowiązywała więc w przypadku osób, których comiesięczne świadczenia nie przekraczają kwoty 2500 złotych brutto. Jeśli granica ta zostanie przekroczona, to podatek zostanie pobrany jedynie z nadwyżki.

Emerytura bez podatku — tabela 2022. Ile realnie zyskają seniorzy? 

Zysk będzie zależny od aktualnej wysokości otrzymywanego świadczenia, jednak część emerytów może liczyć na wzrost nawet o ponad 150 złotych miesięcznie. Niestety nie dla wszystkich podwyżki emerytury mogą być tak satysfakcjonujące. Tabelę, która prezentuje, jak będą wyglądały emerytury w przyszłym roku, znajdziecie w naszej galerii, znajdującej się na początku artykułu.

Polski Ład: zmiany w podatkach 2022. Jest też pewien haczyk 

Emerytura bez podatku to tylko jedno z wielu założeń Polskiego Ładu. Od nowego roku obowiązywać będzie również brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co dla niektórych seniorów może okazać się już mniej korzystnym rozwiązaniem. Wszyscy podatnicy będą zobowiązani do płacenia składki zdrowotnej na poziomie 9 procent, bez możliwości odliczenia jej od podatku. Zatem seniorzy, którzy pobierają emerytury w wysokości 5000 złotych brutto, stracą miesięcznie około 9 złotych. 

Więcej o: