Ile wynosi 14 emerytura netto? Wielu seniorów będzie zawiedzionych

Corocznie wypłacana 14 emerytura ma stanowić zastrzyk gotówki dla najbardziej potrzebujących seniorów. Większość z nich jednak nie jest zadowolona z jej wysokości. Kiedy będzie wypłacona 14 emerytura?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Obecny rząd wprowadził liczne programy, które mają na celu poprawienie sytuacji emerytów. Znajdują się wśród nich, chociażby 500 plus dla seniora, dodatkowe 200 zł do emerytury czy 13 emerytura. Kolejnym z nich jest 14 emerytura, jednak znaczne rozbieżności pomiędzy kwotą netto a brutto sprawiają, że wielu seniorów jest zawiedzionych wysokością świadczenia. 

Ile wynosi 14 emerytura netto? Pieniądze trafią do najbiedniejszych 

Wysokość 14 emerytury stanowi równowartość najniższej emerytury 2021, czyli 1250,88 złotych brutto. Na pełną kwotę tego świadczenia mogą liczyć seniorzy, których obecne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku przekroczenia tego progu obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę", co w praktyce oznacza, że najniższy dodatek w wysokości 50,25 zł netto przyznany będzie osobom, których emerytura wynosi 4100 zł brutto. 

Komu przysługuje 14 emerytura? Wypłatę otrzymają nieliczni

Dodatkową wypłatę w postaci 14 emerytury otrzymają osoby, które na dzień 31 października 2021 roku mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych np. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego czy też nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Wypłata nie obejmie osób, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Kiedy będzie wypłacona 14 emerytura? Nie trzeba składać wniosku

Czternasta emerytura to świadczenie, które jest wypłacane "z urzędu", a więc nie jest wymagane złożenie do ZUS odrębnego wniosku. Pieniądze trafią do seniorów już w tym miesiącu wraz z listopadowym świadczeniem podstawowym. 

Więcej o: