Ważne zmiany: bon turystyczny przedłużony na kolejne wakacje. Można go zrealizować do 30 września 2022

Decyzją rządu czas na wykorzystanie bonu turystycznego został przedłużony aż do końca kolejnych wakacji. Ze świadczenia skorzystała do tej pory tylko połowa uprawnionych. Na wydłużeniu terminu zyskają zarówno rodziny z dziećmi, jak i branża turystyczna.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej aktualnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Polski bon turystyczny był ciekawą formą doraźnego wsparcia dla rodzin dotkniętych osłabieniem gospodarki z powodu epidemii COVID-19, a także próbą ratowania podupadającej branży turystycznej, która najsilniej odczuła skutki wielomiesięcznych obostrzeń. Wysokość bonu turystycznego to 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz dodatkowe świadczenie (również w kwocie 500 zł) dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bon pierwotnie należało wykorzystać do 31 marca 2022, jednak termin ten właśnie został wydłużony.

Zobacz wideo Polski Ład zwiększy dzietność? Piecha: Będzie lepiej niż przy 500+

Bon turystyczny: wydłużony czas realizacji

3 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jeden z zapisów dotyczy daty ostatecznego wykorzystania bonu turystycznego, która uległa zmianie z 31 marca 2022 roku na 30 września 2022 roku. Oznacza to, że za pomocą bonu będzie można opłacać rozmaite atrakcje aż do końca przyszłych wakacji. Posunięcie rządu ma wiele sensu, ponieważ niewiele polskich rodzin decyduje się na wyjazd w okresie zimowym.

Bon turystyczny – gdzie i jak go wykorzystać?

Bon turystyczny występuje w formie dokumentu elektronicznego. Za jego pomocą można opłacić dowolne usługi turystyczne w kraju: pobyt w hotelu, pensjonacie lub domku letniskowym, miejsce dla dziecka na obozie harcerskim sportowym lub kolonii, wizytę na basenie lub w aquaparku. Pełna lista podmiotów przyjmujących opłaty w postaci bonu znajduje się w katalogu bazy turystycznej.

Bon turystyczny nie musi zostać od razu wykorzystany w całości, można nim płacić wielokrotnie, w różnych jednostkach, dopóki nie wyczerpie się cała kwota. Każdy bon ma unikalny numer (kod obsługi płatności), a podczas transakcji trzeba dodatkowo podać  jednorazowy kod potwierdzający płatność (przesłany na telefon w formie wiadomości SMS).

Polski bon turystyczny – ile już kosztował rząd?

Do tej pory z wakacyjnego wsparcia skorzystała zaledwie połowa uprawnionych do świadczenia. Polski rząd na realizację bonów turystycznych przeznaczył aż 7,2 miliona, czyli do wydania pozostaje nadal połowa tej kwoty. Warto skorzystać z tych funduszy, zanim przepadną, ponieważ bonu nie można wymienić na ekwiwalent pieniężny. Bon turystyczny okazał się dużą pomocą dla polskich rodzin, które dzięki dodatkowym pieniądzom decydowały się średnio na dłuższy i droższy wypoczynek niż w latach wcześniejszych.

Więcej o: