Emerytury stażowe: od kiedy wejdą w życie? Polacy komentują: "Bezsens ekonomiczny"

Emerytury stażowe - najnowsze wiadomości 2021. Wkrótce do pierwszego czytania w Sejmie trafi projekt "Solidarności" dotyczący emerytur stażowych. Nie wszyscy Polacy podzielają jednak zachwyt nad tym pomysłem.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Wprowadzenie emerytur stażowych to pomysł, który w debacie politycznej krąży już od lat. Pierwszy projekt pojawił się już w 2010 roku, jednak nie został ostatecznie wprowadzony w życie. Kolejne wzmianki pojawiały się w obietnicach wyborczych obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, nie znalazły one natomiast odzwierciedlenia w realnie podejmowanych działaniach. Z ponowną inicjatywą wyszedł NSZZ "Solidarność".

Emerytura stażowa: co to za rodzaj świadczenia i kogo obejmuje? 

Emerytura stażowa to rozwiązanie skierowane do osób objętych nowym systemem emerytalnym tzn. urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Po objęciu odpowiedniego stażu pracy, który dla kobiet wynosi 35 lat, a dla mężczyzn 40 lat, będzie możliwość otrzymania emerytury stażowej. Wypłata takiego świadczenia nie będzie mogła być niższa niż minimalna emerytura. Jednak przejście na emeryturę stażową będzie uzależnione również od uzbieranego kapitału. Będzie musiał on bowiem wynosić wysokość umożliwiającą wypłatę świadczenia nie mniejszego od minimalnej emerytury.

Emerytury stażowe — nowości. Sejm rozpoczął procedurę

Pod projektem "Solidarności", który w Sejmie został złożony 30 września, zebrano 235 tysięcy głosów. Do podjęcia dalszych czynności nad projektem obywatelskim niezbędne jest zebranie minimum 100 tysięcy głosów w ciągu trzech miesięcy. Sejm potwierdził, że wymogi formalne zostały spełnione. Kolejnym krokiem jest przedstawienie projektu w Sejmie. Ponadto Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych musi wydać opinię o zgodności projektu z prawem Unii Europejskiej. 20 października trafił on także do organizacji reprezentujących w Sejmie pracodawców oraz pracowników. Wszystkie powyższe kryteria zostały spełnione, a więc projekt skierowany został do pierwszego czytania w Sejmie. Musi odbyć się ono w ciągu trzech miesięcy.

Emerytury stażowe już od przyszłego roku? Szanse raczej niewielkie

Większość projektów obywatelskich jest odrzucana już po pierwszym czytaniu, więc szanse na powodzenie tego projektu są jednak niewielkie. Co więcej, rządzący nie wyrażają poparcia dla tej inicjatywy, więc jej pozytywne przegłosowanie jest mało prawdopodobne. Pod artykułem na portalu Next.gazeta.pl można dostrzec, że pomysł ten nie podoba się też części obywateli: 

Polska w ruinie niebawem stanie się faktem
Emerytury stażowe-bezsens ekonomiczny, kolejny gniot!
Więcej o: