Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Może pojawić się problem

Pracownicy niechętnie decydują się na podpisanie umowy zlecenie, bojąc się, że w przyszłości nie będą uprawnieni do emerytury. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Umowa zlecenie zaliczana jest to umów cywilnoprawnych, co oznacza, że osoby na niej zatrudnione nie podlegają zapisom zawartym w kodeksie pracy. W praktyce pozbawia to pracowników przywilejów tj. urlop wypoczynkowy czy dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny. Dla wielu osób najistotniejsze pytanie brzmi jednak, czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury. Tutaj mogą pojawiać się pewne problemy. 

Dorota Gardias Dorota Gardias zaskoczyła fanów stylizacją z modnymi butami

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Jest dobra wiadomość

Pracując na umowie zlecenie, pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Okres przepracowany zatem na takiej umowie uznaje się za okres składkowy. Ma to istotne znaczenie przy ustalaniu wysokości świadczenia.

Umowa zlecenie a emerytura. Czy wlicza się do stażu pracy? 

Problem pojawia się przy kwestii stażu pracy, który może mieć wpływ na wysokość emerytury. Wyliczyć go można bowiem wyłącznie u osób podlegających stosunkowi pracy, który występuje w przypadku zatrudnienia na umowie o pracę. Nawet odprowadzając na umowie zlecenie składki emerytalno-rentowe, nie możemy przepracowanego okresu wliczyć do stażu pracy. 

Emerytury stażowe: od kiedy wejdą w życie? Emerytury stażowe: od kiedy wejdą w życie?

Wpływ stażu pracy na wysokość emerytury. Kiedy ma to znaczenie? 

Staż pracy ma wpływ na wysokość emerytury w sytuacjach, w których nie został zgromadzony odpowiednio wysoki kapitał tzn. taki, który umożliwia wypłatę minimalnej emerytury. W takim przypadku państwo przewiduje podwyższenie świadczenia do poziomu ustalonej na dany rok najniższej emerytury. Jedynym warunkiem jest właśnie staż pracy, czyli przepracowanie odpowiedniej liczby lat. Dla kobiet wynosi on 20 lat, zaś dla mężczyzn 25 lat. 

Więcej o: