Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dowód osobisty wydawany w Polsce to dokument, który pozwala potwierdzić tożsamość osoby go posiadającej oraz jego polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w naszym kraju, musi mieć swój dowód osobisty. Wnioski o nowe dowody można składać od poniedziałku 8 listopada.
Nowe dowody osobiste oprócz wprowadzonej w 2019 roku jednej danej biomedycznej, czyli zdjęcia twarzy będą miały kolejną, którą są dwa odciski palców. Czymś nowym będzie również ręczny podpis posiadacza. Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia. Z wymogu posiadania na dowodzie nowych danych będą oczywiście osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe.
Zmieni się również sam wygląd dokumentu np. oznaczenie państwa (PL) znajdować się będzie na tle flagi Unii Europejskiej. U dołu dokumentu znajdzie się pole na podpis posiadacza. Dodatkowo "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".
Co musisz zrobić, aby otrzymać nowy dowód osobisty? Wystarczy, że pobierzesz i wypełnij wniosek ze strony gov.pl. Następnie przygotujesz potrzebne dokumenty takie jak:
Następnie złóż dokumenty w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. Urzędnik tam pobierze twoje odciski palców. Na wniosku złóż własnoręczny podpis, który zostanie zamieszczony w dowodzie osobistym. Na końcu otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku.
Początkowo nowe dowody osobiste miały być wydawane od 2 sierpnia. Rząd jednak zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie ABW nie spełniały wymogów bezpieczeństwa, przez co zmiany musiały zostać przesunięte. Następnie trzeba było wyłonić nowego dostawcę potrzebnego sprzętu. Nowe czytniki były we wszystkich gminach już pod koniec września, rząd ogłosił wtedy nowy termin wdrożenia rozwiązań.