Seniorzy dostaną 200 złotych do emerytury. Potrzebny wniosek, którego nie złożysz w ZUS

Seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie. Do ich emerytury zostanie doliczone 200 złotych, jeśli tylko złożą odpowiedni wniosek. Rozpatrzeniem go nie zajmuje się jednak ZUS. Gdzie należy się udać i co zrobić, aby otrzymywać więcej pieniędzy co miesiąc?

Statystyki dotyczące pieniędzy dla seniorów nie napawają optymizmem. Jak donosi Federacja Przedsiębiorców Polskich, ponad 6% emerytów nie pobiera minimalnej emerytury, ale niższą. To aż 365 tysięcy osób, które otrzymują świadczenie, nie będące w stanie zapewnić im wystarczających warunków finansowych. Rząd stara się wesprzeć najstarszych obywateli, oferując im co raz to nowe świadczenia. Są jednak takie dodatki do emerytury, za które nie odpowiada ZUS. Jednym z nich jest 200 złotych dla seniora. Komu przysługuje to świadczenie i jak je otrzymać? Konieczne jest spełnienie warunków.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Jak otrzymać 200 złotych do emerytury? Liczy się wykonywany zawód

Seniorzy mogą liczyć na dodatkowe 200 złotych do emerytury, ale nie wszyscy. Specjalnym świadczeniem są objęte te osoby, które wykonywały szczególny zawód na rzecz innych obywateli. O kim mowa? To do tej pory przez wielu niedoceniana grupa, która nie mogła ubiegać się o żadne świadczenia. Na emeryturze ulegnie to zmianie. Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, które będą otrzymywali dożywotnio, co miesiąc. Dodatkowe warunki, aby otrzymać pieniądze to:

  • wiek emerytalny 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety)
  • służba w OSP przez określony czas: 20 lat (kobiety), 25 lat (mężczyźni)

Emeryci muszą także wykazać gotowość do udziału w akcji ratowniczej przynajmniej raz w roku.

Paulina Sykut-Jeżyna Paulina Sykut w modnej kurtce na jesień! Gdzie są podobne?

Wniosku o 200 złotych do emerytury nie złożysz w ZUS. Kto wypłaca świadczenie?

Pieniądze dla seniorów będą wypłacane przez MSWiA. Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie, ale złożone mogą być tylko przez powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej.

Modne kozaki na słupku Modne kozaki z Born2be, CCC i Deichmann

Co przysługuje seniorom, którym nie przysługuje 200 złotych do emerytury?

200 złotych dla seniora to świadczenie wypłacane przez MSWiA. Są jednak inne świadczenia wypłacane przez ZUS o które może ubiegać się większość seniorów. Wypłata 14 emerytury już niedługo, a to świadczenie dotyczy ponad 9 mln osób. Dostaną oni dodatkowe 1250,88 zł brutto do emerytury. W grę wchodzi również 500 plus dla seniora. Seniorzy wyczekują też bonu turystycznego. 

Więcej o: