Waloryzacja emerytur 2022 - tabela. Wypłaty świadczeń będą większe niż zakładano

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku emeryci mogą liczyć na większe wypłaty świadczeń niż przewidywano. Będzie to wynikiem waloryzacji, ale i rosnącej inflacji. O ile wzrosną emerytury 2022?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Glapiński: Zrobimy wszystko, żeby inflacja wróciła do celu w średnim okresie

W październiku do prac w komisjach sejmowych trafił projekt budżetu na 2022 rok, w którym przewidziano wzrost emerytur o 4,89%. Jednak stale rosnąca inflacja może sprawić, że podwyżki świadczeń dla emerytów wzrosną o jeszcze więcej. O ile większa emerytura może zatem przysługiwać seniorowi w przyszłym roku? 

Waloryzacja emerytur 2022. Ostateczny wskaźnik poznamy w lutym

Według wstępnych szacunków przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent ma wynieść 4,89%. Niewykluczone, że wskaźnik waloryzacji może znacznie wzrosnąć. Eksperci już teraz przewidują, że rosnąca inflacja może sprawić, że emerytury wzrosną nawet o ponad 5-6%. Ostateczny wynik poznamy jednak dopiero w lutym 2022 roku po opublikowaniu danych przez Główny Urząd Statystyczny dotyczących realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku. 

Najniższa emerytura 2021. Jak wyglądają świadczenia obecnie? 

Minimalna emerytura w Polsce od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto. Zatem do kieszeni seniorów otrzymujących świadczenie w najniższej kwocie wpływa co miesiąc 1066,24 zł netto. Na kolejną podwyżkę emeryci mogą liczyć od 1 marca 2022, kiedy nastąpi waloryzacja emerytur. 

Waloryzacja emerytur 2022 - tabela. Ile zyskają emeryci? 

Biorąc pod uwagę rządowe szacunki, część emerytów może zyskać miesięcznie nawet o ponad 150 zł więcej. Według wypowiedzi minister Marleny Maciąg dla radiowej Jedynki, minimalna emerytura 2022 przekroczy próg 1300 zł: 

A więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 złotego, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 złotych.

W galerii na górze artykułu możecie znaleźć tabelę z prognozowanymi wysokościami emerytur po waloryzacji w 2022 roku, zakładając, że wysokość wskaźnika wyniesie ponad 5%.

Więcej o: