Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na dodatki covidowe dla personelu medycznego Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił już do tej pory 8,06 mld zł. Od listopada zasady jego przyznawania mają, jednak ulec zmianom. Medycy za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 otrzymają dodatkowe wynagrodzenie covidowe.
Wynagrodzenie w formie dodatku covidowego przysługuje ściśle określonym osobom, które spełniają jednocześnie trzy warunki:
Wysokość dodatku covidowego to równowartość 100% wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej. Od 1 listopada 2021 roku medycy otrzymają dodatkową formę takiego wynagrodzenia za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 000 zł. Wprowadzenie takiego sposobu przyznawania dodatku ma pozwolić uniknąć sytuacji podobnych do tych z początku roku, gdy do dodatków covidowych w pełnej wysokości, zgłaszani byli pracownicy pracujący przy pacjentach covidowych zaledwie przez kilka godzin w ciągu miesiąca.
Za przekazanie placówkom medycznym środków na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia odpowiada NFZ. Fundusz musi wypłacić te środki placówkom w terminie 3 dni, jednak pod warunkiem, że dokumenty zostały przesłane prawidłowo i nie wymagają żadnej korekty. Do 10 listopada placówki medyczne mają czas na przesłanie do NFZ informacji za październik 2021.