Dodatek covidowy listopad 2021. Będzie wypłacany na nowych zasadach

Dodatek covidowy od 1 listopada 2021 roku będzie przyznawany na nowych zasadach. Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził godzinowe rozliczanie czasu pracy medyków.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Na dodatki covidowe dla personelu medycznego Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił już do tej pory 8,06 mld zł. Od listopada zasady jego przyznawania mają, jednak ulec zmianom. Medycy za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 otrzymają dodatkowe wynagrodzenie covidowe.

Dodatek covidowy listopad 2021. Komu przysługuje? 

Wynagrodzenie w formie dodatku covidowego przysługuje ściśle określonym osobom, które spełniają jednocześnie trzy warunki: 

  • wykonują zawód medyczny,
  • uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2,
  • pracują na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. 

Ile wynosi dodatek covidowy? Środki pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Wysokość dodatku covidowego to równowartość 100% wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej. Od 1 listopada 2021 roku medycy otrzymają dodatkową formę takiego wynagrodzenia za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 000 zł. Wprowadzenie takiego sposobu przyznawania dodatku ma pozwolić uniknąć sytuacji podobnych do tych z początku roku, gdy do dodatków covidowych w pełnej wysokości, zgłaszani byli pracownicy pracujący przy pacjentach covidowych zaledwie przez kilka godzin w ciągu miesiąca. 

Kiedy NFZ wypłaci dodatek covidowy? Fundusz ma na to trzy dni

Za przekazanie placówkom medycznym środków na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia odpowiada NFZ. Fundusz musi wypłacić te środki placówkom w terminie 3 dni, jednak pod warunkiem, że dokumenty zostały przesłane prawidłowo i nie wymagają żadnej korekty. Do 10 listopada placówki medyczne mają czas na przesłanie do NFZ informacji za październik 2021.

Więcej o: