Podwójna emerytura co miesiąc dla wybranych seniorów. Te osoby wzbogacą się o drugie świadczenie

Pomimo licznych świadczeń dla seniorów, takich jak czternasta emerytura, oraz 500 plus, część z nich nadal nie pobiera satysfakcjonującej dla siebie kwoty, która zapewni im godny byt. Niektórzy emeryci mają szansę na dodatkowy zastrzyk gotówki i mogą otrzymywać podwójną emeryturę co miesiąc. Należy spełnić określone warunki, a także złożyć wniosek w odpowiednim miejscu.

Kiedy zbliża się wiek emerytalny, wielu obywateli niepokoi się o wysokość swojego świadczenia. Jedna emerytura często nie jest w stanie pokryć kosztów stałych wydatków i wtedy senior zmuszony jest nadal wykonywać pracę, lub ubiegać się o zasiłki. Najniższa emerytura od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto czyli 1066,24 zł netto. Pomimo tego, że wzrosła o 50,88 zł w stosunku do 2020 r w wyniku corocznej waloryzacji, to kwota nadal zdaniem wielu najstarszych obywateli - mogłaby wzrosnąć. Niemal nierealnym marzeniem wydaje się pobieranie podwójnej emerytury co miesiąc. Okazuje się, że jest to możliwe.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Piotr Cieszewski wniósł flagę Szlachetnej Paczki na Everest. O ks. Stryczku mówi: "To było jak zderzenie z pociągiem"

Te osoby czeka podwójna emerytura co miesiąc. Kto ją otrzyma?

Podwójna emerytura w ZUS nie jest prawnie możliwa. Można jednak otrzymywać drugie świadczenie z innego źródła. Będzie ono wypłacane osobom, które:

  • pracowały za granicą,
  • były w służbach mundurowych,
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

W powyższych przypadkach konieczne będzie złożenie dwóch wniosków. Jeden wniosek o emeryturę musi zostać dostarczony do ZUS, a drugi do miejsca, lub kraju w którym osoba była również ubezpieczona.

Paulina Sykut-Jeżyna Paulina Sykut w modnej kurtce na jesień! Gdzie są podobne?

Podwójna emerytura jest możliwa dla służb mundurowych. Jak ją otrzymać?

Służby mundurowe, czyli żołnierze, oraz policjanci mogą nie tylko ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, ale również otrzymywać drugie świadczenie. Oprócz emerytury cywilnej (ZUS) przysługuje im emerytura mundurowa. Jest wypłacana przez ZER MSWiA dożywotnio. W przypadku służb mundurowych mamy do czynienia z wyjątkiem od zasady wypłacania jednego świadczenia z powodu braku możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil. Konieczne jest natomiast złożenie dwóch wniosków o przysługujące świadczenie. 

500 plus dla seniora może być odebrane. Jak go nie stracić? 500 plus dla seniora może być odebrane. Jak go nie stracić?

Podwójna emerytura z ZUS i Krus, oraz dla osób, które pracowały za granicą

Druga możliwość pobierania podwójnej emerytury, to ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Warunkiem jest, aby emeryt w przeszłości podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez okres co najmniej 25 lat. Pieniądze przysługują po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Podwójna emerytura, która przysługuje w trzecim i ostatnim przypadku, to emerytura dla osób, które pracowały za granicą. Wszystko zależy od pracodawcy, jednak jeśli osoba obywatelstwa polskiego pracowała za granicą i również tam była ubezpieczona, to jak najbardziej przysługuje jej prawo do pobierania zarówno emerytury w Polsce, jak i w kraju w którym wykonywała pracę. Nie ma jednej "wspólnej renty lub emerytury", a do każdej instytucji trzeba zwrócić się osobno o przeliczenie świadczenia.

Więcej o: