Ponowne przeliczenie emerytury: kto się kwalifikuje? ZUS odrzuca większość wniosków

Ponowne przeliczenie emerytury. Seniorzy mogą liczyć na więcej pieniędzy. Przeliczenie jej jednak będzie możliwe jedynie w nielicznych przypadkach. ZUS odrzuca większość wniosków. Dowiedz się, kto się kwalifikuje.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponowne przeliczenie emerytury seniorom przez ZUS może mieć wpływ na wysokość ich świadczeń. Tym którym zostanie ona przeliczona ponownie, mogą liczyć na większą kwotę pieniędzy. Nikogo więc nie zdziwi to, że wielu seniorów po usłyszeniu tych informacji udała się do placówki ZUS z wnioskami w tej sprawie. Okazuję się jednak, że nie jest ono dla każdego.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Ponowne przeliczenie emerytury dla osób po 65 roku życia. Jest jeszcze jeden ważny wymóg, który trzeba spełnić

Jeśli jesteś osobą, która osiągnęła już wiek emerytalny, ale wciąż pozostajesz na zatrudnieniu i odprowadzasz składki, możesz złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Co za tym idzie seniorzy, którzy od wielu lat pobierają świadczenie, a na ich kontach nic się nie zmieniło raczej dostaną negatywną decyzję od ZUS-u.

Ponowne przeliczenie emerytury. Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe tablice średniej trwania życia

Według nowych tablic, jakie opublikował Główny Urzędu Statystyczny, nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Stało się to w związku z wysoką śmiertelnością spowodowaną COVID-19, a to oznacza podwyżkę dla niektórych seniorów. W sytuacjach tego typu wyliczanie wysokości emerytur dla seniorów jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Kwota może wzrosnąć nawet o 100 złotych. To właśnie przez tę informację do ZUS-u napływają wnioski o ponowne przeliczenie emerytur. Część z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i ZUS odmówi przeliczenia emerytury.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury: kiedy będzie wzięty pod uwagę, a kiedy odrzucony?

Nasz wniosek nie zostanie odrzucony:

  • jeśli przeszliśmy w tym czasie na emeryturę ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego,
  • jeśli osiągnęliśmy wiek emerytalny już wcześniej, ale dopiero teraz zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie pobierania świadczenia,
  • jeśli już wcześniej spełnialiśmy warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad, ale dopiero teraz, czyli w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury

Wniosek zostanie odrzucony od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.)
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.
Więcej o: