Podatek katastralny przegłosowany? Związkowcy komentują: "Kolejny cios w klasę średnią"

Rząd zastanawia się na wprowadzeniem podatku katastralnego dla właścicieli więcej niż jednej nieruchomości. Dla niektórych oznaczałoby to straty kilku tysięcy złotych rocznie. Ile wynosi podatek katastralny? Czy będzie obowiązywał już od 2022 roku?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Planuję kupić mieszkanie. Zrobić to teraz czy czekać?" Ekspert wyjaśnia [Q&A]

Na zakup własnego domu lub mieszkania decyduje się coraz więcej Polaków. Poza samą wartością nieruchomości warto pamiętać, że istnieje też szereg opłat dodatkowych związanych z posiadaniem własnego lokum np. podatek od nieruchomości, do którego jesteśmy zobligowani co roku. Możliwe, że niedługo obowiązywać zacznie również podatek katastralny. Co to oznacza dla obecnych i przyszłych właścicieli nieruchomości?

Małgorzata Socha Małgorzata Socha ma modny sweter na jesień. Gdzie go kupić?

Podatek katastralny w Polsce. Ile wynosi? 

Podatek katastralny to temat budzący skrajne emocje. Choć jest to podatek znany już w wielu państwach europejskich, to Polska nie zdecydowała się jeszcze na jego wprowadzenie. Wątek ten powraca jednak często w debacie publicznej i według informacji opublikowanych przez Radio ZET, Ministerstwo Rozwoju i Finansów mimo wcześniejszych zaprzeczeń, rozważa jego wprowadzenie dla właścicieli więcej niż jednej nieruchomości. Oznaczałoby to duży cios finansowy, gdyż ustalenie takiego podatku na poziomie nawet 1%, zobowiązywałoby do oddania Skarbowi Państwa nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Pomysł ten nie podoba się Związkowi Przedsiębiorców i Pracodawców: 

Następny z pomysłów Ministerstwa, to podatek katastralny od drugiego bądź trzeciego mieszkania ocenić należy jako kolejny cios w klasę średnią, a także tych, którzy z przyczyn życiowych (np. spadek) weszli w posiadanie więcej, niż jednego mieszkania.

Od czego zależy podatek katastralny? Wpływ ma rodzaj nieruchomości 

Na wysokość podatku katastralnego największy wpływ będzie miał rodzaj nieruchomości. Zarówno jego wielkość, położenie, jak i cena. Im droższa nieruchomość, tym większy podatek trzeba będzie zapłacić. Oszacowanie wartości nieruchomości będzie najprawdopodobniej musiał dokonać rzeczoznawca majątkowy reprezentujący daną gminę na podstawie map i tabel taksacyjnych, tworzonych przez organ, który prowadzi kataster nieruchomości.

bluza, zdjęcie ilustracyjne Hit w Pepco! Piękne bluzy za 40 zł. Gdzie kupisz podobne?

Podatek katastralny w Europie. Obowiązuje już w Niemczech, Szwecji czy też na Łotwie

Wiele państw europejskich korzysta już z rozwiązania, jakim jest podatek katastralny. W Niemczech jego wysokość zależy od danego landu. Waha się ona natomiast w granicach 0,26 - 1% wartości nieruchomości. W Szwecji natomiast jest to 0,75%, jednak co istotne maksymalna kwota podatku dla osób fizycznych wynosi 6 tysięcy koron. Ciekawe rozwiązanie wprowadziła Łotwa, gdyż tam podatek katastralny w wysokości około 1,5% nałożony jest wyłącznie na rolników. 

Więcej o: