Badania 40 plus wykaz placówek. Bezpłatne badania wykonasz tylko do końca roku

Program Profilaktyka 40 plus przeznaczony jest dla osób powyżej czterdziestego roku życia. Pomoże on nadrobić zaległości w badaniach profilaktycznych. Dowiedz się jak skorzystać z programu i zgłosić się na badania.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Profilaktyka 40 PLUS ma zachęcić osoby powyżej 40 roku życia do badań profilaktycznych. Dodatkowo jej celem jest szerzenie takich badań na szeroką skalę. W programie tym podkreślane jest, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko rozwoju wielu przewlekłych chorób, dlatego to właśnie dla tej grupy wiekowej tak istotne są regularne badania. Ważne, że aby skutecznie zapobiegać np. chorobom nowotworowym i innym dość licznym poważnym chorobom trzeba badać się regularnie. Dzięki profilaktyce można zapobiec rozwojowi tych chorób.

Małgorzata Socha Małgorzata Socha ma modny sweter na jesień. Gdzie go kupić?

Zobacz wideo Badania kontrolne obowiązkowe na początku ciąży - na NFZ i nie tylko!

Badania 40 plus: badania okresowe w czasie pandemii koronawirusa

Podczas pandemii koronawirusa w naszym kraju możemy zauważyć znaczny spadek wykonywania badań profilaktycznych. Spowodowane było to np. obniżoną ilością zgłoszeń do lekarzy w 2020 roku. Warte podkreślenia jest to, że wiele chorób zwłaszcza w swoim początkowym stadium często nie daje niepokojących objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania. To właśnie dzięki nim możemy wykryć wczesne zmiany, które mogą nam sugerować początkowe etapy tych schorzeń. Możliwe jest wtedy szybkie wdrożenie właściwego leczenia, dzięki któremu nie dopuścimy do dalszego rozwoju choroby, która może zagrażać nawet naszemu życiu.

Badania 40 plus. Jak skorzystać z pakietu badań

Profilaktyka 40 PLUS obejmuje wszystkie osoby powyżej 40 roku życia. Program realizowany jest od 1 lipca do 31 grudnia 2021 roku. W tym czasie osoby będące w wymienionym wcześniej wieku mogą wykonać pakiet badań diagnostycznych bezpłatnie. Aby móc z nich skorzystać wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta w skrócie ikp, na stronie pacjent.gov.pl. Następnie wypełnić ankietę profilaktyka 40 plus. Gdy już ją uzupełnimy wygeneruje się nam e-skierowanie na pakiet badań, generowanie go może trwać do 2 dni. Po otrzymaniu internetowego skierowania możesz udać się na badania do placówki, która realizuje program.

DLORA\Wydarzenia Ponowne przeliczenie emerytury: kto się kwalifikuje?

Badania 40 plus wykaz placówek. Dowiedz się gdzie zgłosić się na badania

Jeśli już posiadasz swoje e-skierowanie na badania profilaktyczne, powinieneś udać się do odpowiadającej ci placówki, która realizuje program. Jest ich w całej Polsce łącznie 1650. Najwięcej, bo aż 179 znajduje się w Warszawie, 124 w Katowicach i aż 90 w Krakowie. Dokładny adres poszukiwanej placówki w swojej okolicy możesz znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

Więcej o: