Niedługo konta seniorów zasili 14 emerytura 2021. Kiedy wypłata środków dla emerytów?

Już niedługo seniorzy mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki, gdyż poza podstawową emeryturą, ich konta zasilą dodatkowe środki. Ile wynosi 14 emerytura 2021 netto? Kiedy wypłata środków na konta emerytów?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie przysługujące seniorom, którzy na dzień 31 października 2021 roku mają prawo do emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. Jest to ponad dziewięć milionów osób, które otrzymają wkrótce dodatkowe środki finansowe. Jaka jest wysokość 14 emerytury i kiedy można spodziewać się jej wypłaty? 

Aleksandra Kwaśniewska Aleksandra Kwaśniewska o sytuacji na granicy. Nawiązała do Holocaustu

Czternasta emerytura netto 2021: świadczenie nie jest jednakowe dla wszystkich 

Wysokość 14 emerytury jest równowartością minimalnej emerytury 2021, a więc wynosi 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę, czyli 1066,24 zł netto otrzymają osoby, których świadczenia podstawowe nie przekraczają progu 2900 zł brutto. Nie oznacza to, że pozostali seniorzy nie mogą liczyć na czternastą emeryturę. Po przekroczeniu tego progu będzie stosowana zasada "złotówka za złotówkę". Zatem przykładowo emeryt otrzymujący 3500 zł brutto emerytury otrzyma dodatkową wypłatę w wysokości 531,75 zł netto. 

14 emerytura 2021 netto: Kiedy wypłata środków dla seniorów? 

ZUS wypłaca co miesiąc emerytury w kilku transzach: 1, 5, 6, 10, 15 lub 25 dnia miesiąca. Czternasta emerytura pojawi się na kontach seniorów wraz z wypłatą podstawowego świadczenia. Ze względu na to, że 1 listopada był dniem świątecznym, pierwsze wypłaty rozpoczęły się już 29 października. Część emerytów otrzymała już zatem swoje świadczenia, niektórzy zaś będą musieli poczekać na nie jeszcze maksymalnie do dwóch tygodni. 

badania Bezpłatne badania 40 plus wykonasz tylko do końca roku

Wniosek o 14 emeryturę nie był konieczny. Pieniądze przyznawane są "z urzędu"

Chcąc otrzymać 14 emeryturę nie jest konieczne składanie do ZUS-u żadnego wniosku. Świadczenie wypłacane jest "z urzędu", o ile senior spełnia najważniejsze warunki tj. dochody nieprzekraczające 2900 zł brutto czy też prawo do jednego z wyżej wspomnianych świadczeń na dzień 31 października 2021 roku. 

Więcej o: