Narodowy spis powszechny 2021 już zakończony. Teraz GUS rozpoczyna kontrole. Nie można odmówić!

Narodowy spis powszechny trwał w Polsce do 30 września 2021 roku. GUS na przestrzeni dni ruszy z kontrolami w całym kraju. Zadzwoni do 100 tysięcy wylosowanych mieszkańców. Jeśli się spisałeś, możesz spodziewać się telefonu.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Główny Urząd Statystyczny ma przeprowadzić badanie kontrolne, ma ono umożliwić udoskonalenie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych. To w dniach od 12 do 24 listopada GUS zadzwoni do 100 tysięcy wylosowanych mieszkańców. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego domu udzielili wywiadu w spisie zasadniczym, czyli są tak zwanymi pierwszymi respondentami.

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus o "lex TVN": PiS chce cenzurować radio, telewizję i internet (11.08.2021 r.)

Narodowy spis powszechny. Do kiedy trzeba było się spisać?

W całym kraju spis powszechny trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021. Na ten moment nie ma już możliwości wzięcia udziału w spisie. Wszyscy ci, którzy z jakiegoś powodu nie dopełnili tego obowiązku, mogą spodziewać się kar pieniężnych. Za zaniechanie tej powinności grozi kara grzywny, w wysokości nawet 5 tys. zł.

Spis powszechny 2021. GUS skontroluje wybranych mieszkańców, którzy wzięli udział w spisie

Jak informuje GUS, od 12 do 24 listopada 2021 r. zostanie przeprowadzone badanie kontrolne na wylosowanych 100 tys. mieszkań. Jego celem będzie ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności. Wyniki, jakie zostaną uzyskane, umożliwią również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym. GUS podkreśla, że udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy ustawy (art.27) o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. z 9 sierpnia 2019 r. Pozyskane w badaniu kontrolnym informacje są objęte tajemnicą statystyczną i podlegają ochronie prawnej.

Narodowy spis powszechny. W jaki sposób odbędzie się kontrola?

Jak możemy przeczytać na stronie spis.gov.pl, badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą rozmów telefonicznych, na wylosowanej próbie 100 tys. mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. 

Ankieter skontaktuje się telefonicznie, dzwoniąc z numeru: 22 828 88 88. Będzie on pytał m.in. o to, gdzie respondent mieszkał 31 marca 2021 r., o poziom wykształcenia, przynależność narodowo-etniczną, własność mieszkania. Badanie kontrolne będzie trwało około 10 minut.

Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99. Należy pamiętać, że ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym ma być dostępna na stronie: spis.gov.pl.

Więcej o: