Waloryzacja emerytur 2022. Będą duże podwyżki świadczeń

Podwyżka emerytur i rent 2022 będzie zapewne wyższa niż planował rząd. Wszystko to za sprawą wzrostu średniej płacy, ale też galopującej inflacji. Jak waloryzacja emerytur 2022 wpłynie na kieszenie seniorów?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Od 1 marca 2022 roku świadczenia seniorów ulegną zmianom. Wszystko to za sprawą corocznej waloryzacji emerytur. W kieszeni rencistów i emerytów może znaleźć się jednak znacznie więcej niż początkowo zakładał rząd. Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji i jak wpłynie to na wysokość emerytur i rent 2022? 

Podwyżka emerytur i rent 2022. Co wpływa na zmianę wysokości świadczenia? 

Wskaźnik waloryzacji 2022 uzależniony jest od danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w związku w realnym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku, które pojawią się dopiero w lutym przyszłego roku. Jednak już teraz eksperci przewidują, że waloryzacja przekroczy wskaźnik 4,89%, który był zaplanowany przez rząd. Jednym z głównych czynników na to wpływających jest bowiem stale rosnąca inflacja. 

Waloryzacja emerytur 2022: wyliczenia są korzystne dla seniorów

Zakładając, ze przyszłoroczna waloryzacja wynosiłaby 5,4% dla seniorów oznaczałoby to wzrost świadczeń nawet do ponad 160 zł brutto miesięcznie w przypadku osób otrzymujących wyższe świadczenia. Natomiast najniższa emerytura wzrosłaby do 1318,04 zł brutto. Obecnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 1250,88 zł brutto. Dla seniorów pobierających minimalne świadczenie wiązałoby się to z zyskiem 64,18 zł netto. 

Emerytura 2022. Waloryzacja może być jeszcze większa

Spełnienie się prognoz wiceministra Patkowskiego, jak zauważa "Super Express", może oznaczać wzrost waloryzacji do poziomu 9,9%. Oznaczałoby to jeszcze większe podwyżki emerytur i rent. Seniorzy pobierający najniższe świadczenia zyskaliby o ponad 100 zł miesięcznie. Natomiast emeryci i renciści o wyższych dochodach, mogliby otrzymać co miesiąc nawet do 400 zł więcej.

Więcej o: