Ile wynosi minimalne wynagrodzenie 2021? Od przyszłego roku wzrost płac

Płaca minimalna, czyli najniższa możliwa wysokość wynagrodzenia za pracę, co roku ustalana jest przez rząd. Ile wynosi pensja minimalna 2021 i na jakie podwyżki Polacy mogą liczyć od przyszłego roku?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Rozporządzenia Rady Ministrów dotyczące płacy minimalnej są publikowane co roku we wrześniu. Jest to najniższa kwota, jaką zgodnie z art. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, musi otrzymać osoba zatrudniona w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Ile wynosi najniższa krajowa w 2021 i jak stawki te zmienią się w przyszłym roku? 

Pensja minimalna 2021: obecna sytuacja finansowa Polaków

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 roku, zarobki osób otrzymujących w 2021 roku minimalne wynagrodzenie kształtują się na poziomie 2800 zł brutto dla pracowników zatrudnionych na umowach o pracę. Godzinowa stawka dla umów cywilnoprawnych to zaś 18,30 zł brutto. 

Najniższe wynagrodzenie 2022 wzrośnie o 7,5 procent

Dla aż 2,4 miliona Polaków sytuacja finansowa zmieni się nieco od nowego roku. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów pensja minimalna w 2022 roku wzrośnie do 3010 zł brutto dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Osoby pracujące na umowach zlecenie otrzymają natomiast 19,70 zł brutto za godzinę pracy. Stanowić to będzie zatem zysk netto o 148 zł lub 1 zł w porównaniu do roku 2021. 

Od czego zależy płaca minimalna? Na podstawę składa się kilka elementów 

Zanim zdecydujemy się podpisać umowę, warto wiedzieć, że na minimalne wynagrodzenie za pracę może składać się zarówno pensja zasadnicza, jak i ewentualne dodatki przewidziane przez pracodawcę tj. wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę, nagrody uznaniowe czy wynagrodzenie za czynności przewidziane do wykonania poza normalnymi godzinami pracy w miejscu pracy lub poza nim, ale wyznaczonym przez pracodawcę. Oznacza to zatem, że na pensję minimalną składa się nie tylko płaca zasadnicza, a wskazana ogólna kwota wchodząca w skład miesięcznego uposażenia.

Więcej o: