Seniorzy dostaną 200 zł co miesiąc do emerytury. Są warunki. "Gdzie równe traktowanie obywateli?"

Oprócz czternastej emerytury i 500 plus dla seniora, niektórzy emeryci mogą ubiegać się o jeszcze jedno świadczenie. Przysługuje im 200 złotych do emerytury co miesiąc. Te pieniądze otrzymają tylko nieliczni. Wniosku o to świadczenie nie złożysz w ZUS. Jak go otrzymać?

Emerytury w Polsce nie są zadowalające. Zdecydowana większość seniorów pobiera świadczenia, które są bardzo niskie w stosunku do wypłaty, którą przywykli otrzymywać. Istnieje często konieczność dorabiania do emerytury, na co nie każdy senior może sobie pozwolić, z przyczyn chociażby zdrowotnych. Rząd oferuje pomoc finansową w postaci 500 plus dla seniora, czy czternastej emerytury. Są to świadczenia wypłacane przez ZUS. Jest jeszcze jedna możliwość, aby otrzymać zastrzyk gotówki. 200 złotych do emerytury co miesiąc przyznaje inny organ niż ZUS. Jakie warunki obowiązują?

Zobacz wideo Maciej Wąsik: Nikt z CBA, kto kontrolował oświadczenia Obajtka, nie pracuje w Orlenie

200 złotych do emerytury co miesiąc, ale dla kogo? Nie każdy dostanie pieniądze

200 złotych do emerytury przysługuje tym osobom, które spełnią dwa najważniejsze warunki. Liczy się wiek, oraz rodzaj zawodu sprawowanego przed przejściem na emeryturę, w tym także staż pracy. Świadczenie zostanie wypłacane co miesiąc, do końca życia seniora. Wystarczy:

  • wiek emerytalny 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety)
  • służba w OSP przez określony czas: 20 lat (kobiety), 25 lat (mężczyźni)

Emeryci muszą także wykazać gotowość do udziału w akcji ratowniczej przynajmniej raz w roku.

Jak otrzymać 200 złotych dla seniora co miesiąc? Wniosku nie złożysz w ZUS

200 złotych dla seniorów, to świadczenie wypłacane wyłącznie dla często pomijanej w świadczeniach grupy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Ich zawód jest ciężki i wiąże się z ryzykiem utraty życia lub zdrowia. 200 złotych co miesiąc nie jest jednak przyznawane przez ZUS.  Pieniądze dla seniorów będą wypłacane przez MSWiA. Wniosek można składać wyłącznie u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Będą one rozpatrywane indywidualnie.

Czy przy wypłacaniu 200 złotych emerytury obowiązuje próg finansowy?

W przypadku 200 złotych do emerytury nie obowiązuje próg finansowy. Obowiązuje on natomiast przy innych świadczeniach, które wypłaca ZUS. Tak było m.in w przypadku czternastej emerytury. Jak zapowiedziało MSWiA, dodatek będzie przyznawany niezależnie od wysokości emerytur strażaków ochotników i będzie wypłacany dożywotnio. Na naszej facebookowej stronie użytkownicy postanowili wypowiedzieć się na temat świadczenia. Nie wszystkie komentarze były pozytywne. Czytamy:

Spodziewałabym się raczej, że po prostu się tym osobom należy
Gdzie równe traktowanie obywateli ?
Tak, jedni zyskają 200 kosztem innych, taka sprawiedliwość. A inni stracą 400
Więcej o: