Wniosek o wydanie dowodu osobistego. Nie złożysz go już online. Potrzebne będą twoje odciski palców

Wniosek o wydanie dowodu osobistego nie może być już składany online. Jeśli data ważności twojego dowodu osobistego zaraz się kończy, będziesz musiał udać się do urzędu gminy. Na nowym dowodzie znajdzie się nowa cecha biometryczna, którą pobierze od ciebie urzędnik, będą nią odciski palców.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dowody osobiste wydawane przez nasz kraj to dokument, który pozwala potwierdzić tożsamość osoby go posiadającej. Jeśli chcemy udać się poza granice Polski, potwierdzi on również twoje obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w naszym kraju, lub ten niepełnoletni, który chce przekroczyć granice, musi mieć swój dowód osobisty. Wnioski o nowe dowody można składać od poniedziałku 8 listopada.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego. Co nowego się w nich znajdzie?

Nowe dowody osobiste będą posiadać dwa odciski palców, a także wróci na nie podpis posiadacza. Jednak nie w każdym przypadku, ponieważ nie znajdą się one w dowodach osób poniżej 12. roku życia. Z wymogu posiadania na dowodzie nowych danych biomedycznych będą oczywiście zwolnione osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe.

Nowy dowód osobisty- zmiana w jego wyglądzie

Nowy dowód osobisty będzie wiele różnić od starego. Zmienił się wygląd dokumentu np. oznaczenie państwa (PL) znajdować się będzie na tle flagi Unii Europejskiej. U dołu dowodu znajdzie się pole na podpis posiadacza. Dodatkowo "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".

Wniosek o dowód osobisty online nie będzie już możliwy. Dowiedz się jak teraz prawidłowo złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego

Jest parę rzeczy, które musisz przygotować, aby starać się o nowy dowód osobisty. W pierwszej kolejności pobierz i wypełnij wniosek o niego ze strony gov.pl. Następnie przygotuj potrzebne dokumenty, a będą nimi:

  • dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport – jeśli masz
  • kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym
  • jeśli jesteś osobą, która dostała polskie obywatelstwo – dokument podróży
  • jeśli ubiegasz się o wydanie dowodu osobistego, z powodu nieuprawnionego wykorzystania twoich danych osobowych uprawdopodobnij, że takie zdarzenie miało miejsce

Na koniec udaj się do dowolnego urzędu gminy, aby złożyć wniosek. Urzędnik tam pobierze twoje odciski palców. Na wniosku złożysz własnoręczny podpis, który zostanie zamieszczony w dowodzie osobistym. Na końcu otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku.

Więcej o: