Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Szansa na podwyżkę tylko dla nielicznych

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury to dla wielu seniorów szansa na podwyżkę świadczenia. Do tej pory zdecydowana większość wniosków jest jednak przez ZUS odrzucana. Wzrost emerytury jest możliwy tylko po spełnieniu rygorystycznych warunków.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Wielu seniorów słysząc informację o ponownym przeliczeniu emerytury, złożyło wnioski do ZUS z nadzieją na wzrost dotychczasowego świadczenia. Jednak jak informuje urząd, większość z nich jest automatycznie odrzucana. Wynika to z niedopełnienia warunków, które należy spełnić, aby móc złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Kto może zatem starać się o podwyżkę świadczenia? 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Kto może go złożyć? 

Na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury mają szanse seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jednak należą do tzw. nowego systemu, czyli urodzili się po 31 grudnia 1948 roku. Istotnym warunkiem jest również dalsze odprowadzanie składek, a więc dotyczy to jedynie emerytów, którzy w dalszym ciągu pozostają na zatrudnieniu. 

Na ponowne przeliczenie emerytury wpływają tablice średniego dalszego trwania życia

Emerytura wyliczana jest na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Nowe tablice prognozujące czas dalszego trwania życia obowiązują od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku i zostały one obniżone ze względu wzrostu śmiertelności spowodowanej pandemią COVID-19. W praktyce oznacza to, że część seniorów może liczyć na wzrost świadczenia emerytalnego. 

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? 

Chcąc starać się o ponowne przeliczenie emerytury niezbędne jest złożenie wniosku dostępnego na stronie internetowej ZUS. Można to zrobić osobiście w najbliżej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub za pomocą profilu zaufanego PUE ZUS

Więcej o: