Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielu seniorów słysząc informację o ponownym przeliczeniu emerytury, złożyło wnioski do ZUS z nadzieją na wzrost dotychczasowego świadczenia. Jednak jak informuje urząd, większość z nich jest automatycznie odrzucana. Wynika to z niedopełnienia warunków, które należy spełnić, aby móc złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Kto może zatem starać się o podwyżkę świadczenia?
Na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury mają szanse seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jednak należą do tzw. nowego systemu, czyli urodzili się po 31 grudnia 1948 roku. Istotnym warunkiem jest również dalsze odprowadzanie składek, a więc dotyczy to jedynie emerytów, którzy w dalszym ciągu pozostają na zatrudnieniu.
Emerytura wyliczana jest na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Nowe tablice prognozujące czas dalszego trwania życia obowiązują od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku i zostały one obniżone ze względu wzrostu śmiertelności spowodowanej pandemią COVID-19. W praktyce oznacza to, że część seniorów może liczyć na wzrost świadczenia emerytalnego.
Chcąc starać się o ponowne przeliczenie emerytury niezbędne jest złożenie wniosku dostępnego na stronie internetowej ZUS. Można to zrobić osobiście w najbliżej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub za pomocą profilu zaufanego PUE ZUS.