Bon energetyczny 2022. Nie każdy otrzyma dofinansowanie na prąd, gaz i paliwo

Bon energetyczny 2022 to zapowiedzi wsparcia przez rząd najuboższych, którzy mają najwięcej problemów w związku z panującą drożyzną. Ogólne dane projektowe mówią o wsparciu dla około 2 milionów gospodarstw domowych i budżecie 1,5-3 mld zł przeznaczonym na ten cel.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bon energetyczny jest to nic innego jak rządowy projekt, który ma rekompensować częściowo wydatki np. na prąd, gaz czy paliwo osobom zagrożonym ubóstwem energetycznym. Ma on również załagodzić skutki rosnącej inflacji. Kto otrzyma wsparcie i ile będzie wynosił bon?

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Bon energetyczny 2022. Do kogo popłyną pieniądze? Wsparcie ma otrzymać co siódmy dom

Gospodarstw domowych w Polsce jest ok. 13,6 mln. Wiadomo już, że bon energetyczny otrzyma ok. 2 mln z nich. Kryterium jego przyznawania będzie dochód w tych gospodarstwach. Oznacza to, że co siódmy dom otrzyma pomoc od państwa, lecz wydatki w tych domach na opłaty za energię muszą wynosić minimum 10% ich przychodów.

Według pierwszych koncepcji posiadacze bonów energetycznych mieliby dużą swobodę w zakresie celów, na jakie mogliby dofinansowanie przeznaczyć: od stycznia 2022 roku będzie możliwość opłacić nim zarówno rachunki za prąd, za gaz, a nawet regulować należności przy zakupie paliw na stacjach paliw.

Bon energetyczny 2022. Najnowsze informacje 

Wszystkie dość ogólne założenia bonu energetycznego powinny przybrać w niedługim czasie konkretne kształty. Za pośrednictwem Polskiej Agencji prasowej, Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przedstawi szczegóły pakietu antykryzysowego w najbliższym tygodniu. Z jego wypowiedzi wynikało też, że bon energetyczny będzie tylko jednym fragmentem tego pakietu. Bowiem projektowane przez rząd rozwiązania mają także złagodzić skutki wysokiej inflacji i w ogóle ją załagodzić.

Bon energetyczny 2022- ile będzie wynosił? Podawane są konkretne sumy

Według wstępnych doniesień budżet przeznaczony na bony energetyczne ma wynieść 1,5-3 mld zł. Oznacza to, że średnio gospodarstwo domowe otrzyma od 750 do 1500 zł przez cały 2022 r. Dzieląc to na dwanaście miesięcy, otrzymujemy kwotę od 60 do 130 zł. Nie są to kwoty imponujące, jednak według wstępnych zapowiedzi wysokość tego bonu ma być ustalana z miesiąca na miesiąc. Jest możliwe więc, że główna pomoc skoncentruje się na pierwszej połowie roku kiedy to rachunki za gaz i prąd w związku z sezonem grzewczym będą szczególnie wysokie, a co za tym idzie dokuczliwe dla gospodarstw domowych.

Więcej o: