Dla kogo podwójna emerytura co miesiąc? Niektórych seniorów zaskoczy dodatkowy zastrzyk gotówki

Oprócz jednorazowych świadczeń, takich jak trzynasta i czternasta emerytura, niektórzy emeryci mogą liczyć na jeszcze jeden, długotrwały zastrzyk gotówki. Podwójna emerytura co miesiąc trafi na konta trzech grup seniorów. Sprawdź, czy spełniasz kryteria i otrzymasz pieniądze.

Emerytura wielu seniorów nie jest zadowalająca. Duże wydatki, takie jak m.in zakup leków, to dla wielu seniorów problem, który jest niemal nie do przejścia. W tym celu muszą dorabiać na emeryturze lub wnioskować o kolejne świadczenia. Mogą otrzymać m.in 500 plus dla seniora, czy dodatkowe 200 złotych do emerytury. Najniższa emerytura w Polsce od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Wzrosła ona zaledwie o 50,88 zł w stosunku do 2020 r w wyniku corocznej waloryzacji. Są trzy grupy osób, które to świadczenie mają prawo zwiększyć. Kto otrzyma drugą emeryturę?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Podwójna emerytura co miesiąc obowiązuje w trzech przypadkach - jakich?

Zgodnie z prawem, niemożliwe jest aby otrzymać drugą emeryturę z ZUS. Są jednak inne źródła, które pozwalają na taką formę wzbogacenia się. Na drugą emeryturę mogą liczyć osoby, które:

  • pracowały za granicą,
  • były w służbach mundurowych,
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

Podwójna emerytura co miesiąc dla osób, które pracowały za granicą. Liczy się wiek emerytalny

Jeśli obywatel, lub obywatelka wykonywali pracę poza granicami Polski, przez określoną ilość czasu, to jak najbardziej mogą ubiegać się o emeryturę również z drugiego kraju. Nie istnieje tzw. emerytura łączona, dlatego wniosek należy złożyć osobno w każdej z jednostek. Warto zwrócić uwagę, że próg wieku emerytalnego może się różnić. Wówczas, jedna emerytura może być pobierana wcześniej, a druga później, ale finalnie emeryt ma prawo otrzymywać obie. Konieczne jest też dokładne przeliczenie świadczeń.

Podwójna emerytura co miesiąc dla służb mundurowych. Nie wypłaca jej ZUS

Ponieważ podwójna emerytura z ZUS nie jest możliwa, obywatele Polski mają szansę na drugą emeryturę jedynie wypłacaną przez inne organy. Przykładem jest tzw. emerytura mundurowa, która przysługuje policjantom i żołnierzom. Otrzymują oni wówczas dwie emerytury: cywilną i mundurową. Pieniądze trafią na konta funkcjonariuszy po złożeniu wniosków z dwóch źródeł: ZER MSWiA i ZUS

Podwójna emerytura co miesiąc KRUS i ZUS. Kto płacił składki, ten otrzyma pieniądze

Ostatnią grupą, która może liczyć na podwójne świadczenia są osoby, które odprowadzały składki zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Niestety, obowiązują warunki. Jednym z nich jest podleganie ubezpieczeniu KRUS przez 25 lat.  

Więcej o: