Umowa zlecenie a emerytura. Zatrudnienie bez szansy na świadczenie w przyszłości?

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Wiele osób zadaje sobie to pytanie przed podpisaniem umowy cywilnoprawnej. Nie ma jednak powodu do obaw, jeśli umowa jest prawidłowo skonstruowana.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Katarzyna ZielińskaKasia Zielińska w sukience z Bonprix. Gdzie kupisz podobne?

W celu uzyskania prawa do emerytury niezbędne jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz wymaganego stażu pracy, za który odprowadzano składki ZUS. Warto jednak wiedzieć, że wytyczne te są nieco inne dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, a inne dla umów cywilnoprawnych. Czy umowa zlecenie uprawnia do otrzymania świadczenia emerytalnego w przyszłości? 

Umowa zlecenie a emerytura. Jak zatrudnienie wpływa na wysokość świadczenia? 

Zleceniodawca ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i taki zapis powinien obowiązkowo znaleźć się w umowie. Stąd też okres przepracowany na umowie zlecenie uznaje się za składkowy. Ma to istotny wpływ na ustalanie wysokości świadczenia w przyszłości. Wysokość składek jest taka sama jak w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę i wynosi: 

  • 19,52 proc. ubezpieczenia emerytalnego,
  • 8 proc. ubezpieczenia rentowego,
  • 9 proc. ubezpieczenia zdrowotnego. 
  • od 0,40 do 3,60 proc. ubezpieczenia wypadkowego. 

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy? Tu pojawia się problem

Drugim elementem, który ma wpływ na wysokość emerytury jest staż pracy. Jest on jednak możliwy do wyliczenia tylko u osób podlegających stosunkowi pracy, który występuje jedynie podczas zatrudnienia na umowie o pracę. Nawet odprowadzając na umowie zlecenie składki emerytalno-rentowe, przepracowanego okresu nie można wliczyć do stażu pracy. 

emeryci, zdjęcie ilustracyjneCzternasta emerytura 2021. Pierwsze wpłaty są już na kontach

Umowa zlecenie a emerytura: czy brak stażu pracy nie uprawnia do świadczenia?

Nie wszyscy zatrudnieni na umowie zlecenie, muszą jednak się obawiać, gdyż staż pracy istotny jest tak naprawdę w sytuacji, gdy niezgromadzony został odpowiednio wysoki kapitał. W praktyce oznacza to, że z tego kapitału nie ma możliwości wypłaty minimalnej emerytury. Państwo może wtedy podwyższyć świadczenie do poziomu ustalonej na dany rok najniższej emerytury, jednak właśnie jedynie dla osób, które osiągnęły odpowiedni staż pracy, czyli 20 lat w przypadku kobiet, a 25 lat dla mężczyzn. 

Więcej o: