Skierowanie do sanatorium. Wyjaśniamy krok po kroku, jak zorganizować wyjazd do uzdrowiska

Wyjazd do sanatorium to znakomity sposób na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia. Pobyt w ośrodku może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki należy spełnić, aby zyskać skierowanie do sanatorium? Wszystkie niezbędne informacje podajemy poniżej.

Interesują cię świadczenia? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Z usług sanatorium można skorzystać na dwa sposoby: wykupić na własną rękę pobyt tzw. komercyjny albo postarać się o skierowanie w jednej z instytucji ubezpieczeniowych: NFZ, ZUS, KRUS. Oczywiście najbardziej korzystna jest opcja refundowana, która jednak pociąga za sobą pewne minusy. Wiąże się z wizytą u lekarza w celu oceny stanu zdrowia oraz typowym dla NFZ problemem: niekończącymi się kolejkami.

Zobacz wideo Marta Manowska ma kompleksy. Jednego się pozbyła, ale gardzi operacjami plastycznymi

Katarzyna Zielińska Kasia Zielińska w sukience z Bonprix. Gdzie kupisz podobne?

Skierowanie do sanatorium – kto może je wystawić?

Osoby chcące skorzystać z refundowanego pobytu w sanatorium muszą uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, który oceni ich stan zdrowia. Konieczne może być wykonanie konkretnych badań, takich jak: morfologia krwi, RTG klatki piersiowej, EKG serca, badanie moczu. Jeżeli pacjent już wcześniej korzystał z sanatorium, powinien przedstawić wyniki leczenia uzdrowiskowego. Skierowanie otrzymują bowiem osoby cierpiące na choroby przewlekłe, choroby zawodowe, pacjenci wymagający rehabilitacji po schorzeniach, operacjach lub wypadkach. Uwaga, skierowanie do sanatorium można uzyskać tylko raz na rok, a zalecana częstotliwość pobytu to nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Wyjazd do sanatorium – jak długo trzeba czekać?

Po wystawieniu skierowanie jest przesyłane dalej – do oddziału wojewódzkiego. Tam kolejny lekarz specjalista (balneologii lub rehabilitacji medycznej) ocenia jego zasadność pod kątem celowości leczenia uzdrowiskowego. Ten sam lekarz wyznacza również kierunek rehabilitacji zgodny z profilem leczenia oraz zalecany rejon: morze lub góry. Informacja zwrotna jest wysyłana do pacjenta w ciągu 30 dni od czasu wpłynięcia skierowania. Zawiera ona zakres świadczeń, czas leczenia oraz prognozowany czas oczekiwania na miejsce. W przypadku odrzucenia wniosku pacjent również otrzymuje stosowną informację.

Skierowanie ważne jest 18 miesięcy, podczas gdy czas oczekiwania na miejsce w sanatorium wynosi średnio 2 lata. Po tym czasie należy potwierdzić zasadność skierowania poprzez wykonanie kolejnych badań. Bez kolejki do sanatorium mają szansę dostać się honorowi dawcy krwi, kombatanci, inwalidzi wojskowi i żołnierze. 

narty,dzieci Bon turystyczny przedłużony. Możesz go wykorzystać w ferie

Sanatorium kontra koronawirus: czy testy są obowiązkowe?

Warto wiedzieć, że trwająca już drugi rok pandemia koronawirusa nie stanowi przeszkody podczas wyjazdu do sanatorium. Osoby zaszczepione dostaną się do ośrodka bez problemów. Z kolei pacjenci, którzy nie przyjęli pełnej dawki szczepionki, muszą wykonać test na COVID-19 nie wcześniej niż na 4 dni przed rozpoczęciem leczenia.

Więcej o: