Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego część seniorów może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne inaczej określane jako zasiłek przedemerytalny. Prawo do wypłaty świadczenia można jednak uzyskać w wyjątkowych, ściśle określonych sytuacjach. Podpowiadamy, jakie warunki należy spełnić.
Warunki dotyczące wszystkich ubiegających się o świadczenie emerytalne to m.in.:
Dodatkowo występują też czynniki indywidualne tj.: zwolnienie musi wynikać z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy, ukończenie 55 lat oraz posiadanie minimum 30 lat wymaganego okresu uprawniającego do emerytury w przypadku kobiet, zaś dla mężczyzn odpowiednio 60 lat i staż pracy wynoszący minimum 35 lat.
Starając się o świadczenie przedemerytalne niezbędna będzie wizyta w ZUS lub złożenie wniosku ESP poprzez platformę PUE ZUS. Do powyższego wniosku należy dołączyć dokumentację, której szczegółowy wykaz można znaleźć na stronie urzędu. Jednak do najistotniejszych elementów zalicza się przede wszystkim: świadectwo pracy wraz z informacją o przyczynach rozwiązania umowy, informację o okresach składkowych i nieskładkowych oraz dokumenty potwierdzające staż ubezpieczenia (okresy składkowe i nieskładkowe).
Wysokość świadczenia od 1 marca 2021 roku wynosi 1262,34 zł brutto. Co istotne, kwota zasiłku jest jednakowa dla wszystkich niezależnie od różnic wynikających w wyżej wspomnianych czynnikach indywidualnych. Na podwyżkę świadczenia można liczyć od marca przyszłego roku, kiedy to będzie miała miejsce waloryzacja.