Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie w formie renty rodzinnej przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci była miała przyznane prawo do emerytury, w tym emerytury pomostowej lub renty z tytułu niezdolności do pracy bądź też spełniała warunki niezbędne do uzyskania jednego z wymienionych świadczeń. Jak dzieci mogą starać się o rentę po ojcu?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyróżnił szczegółową listę osób, które są uprawnione do pobierania renty rodzinnej. W przypadku emerytury po ojcu wniosek może zostać złożony przez dzieci własne, drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:
Ponadto mogą być to również inne dzieci, przez co rozumie się dzieci przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności z wyjątkiem dzieci wychowywanych i utrzymywanych w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.
Można wyróżnić trzy progi ustalające wysokość renty rodzinnej. Są one uzależnione od ilości osób, pomiędzy które musi zostać rozdzielone świadczenie:
Jeśli do renty uprawniona jest więcej niż jedna osoba, to kwota zostaje podzielona po równo między wszystkich uprawnionych.
W przypadku dzieci do 16 roku życia renta jest wypłacana na okres roku szkolnego z uwzględnieniem miesięcy wakacyjnych. Świadczenie jest zatem wypłacane do końca sierpnia. W zależności czy szkoła wyda zaświadczenie na dany rok, czy na cały programowy czas nauki, może wystąpić konieczność przedłożenia do ZUS nowej dokumentacji. Uczniowie mają na to czas do końca września. Dla studentów, czyli dzieci do 25 roku życia kontynuujących naukę, czas ten wydłużony jest do końca października. Złożenie wniosku do ZUS z opóźnieniem będzie wiązało się z utratą renty po ojcu na dany miesiąc.