Kiedy zaczyna się adwent? Czy można uczestniczyć w imprezach? Najbardziej znane tradycje adwentowe

Choć do Świąt Bożego Narodzenia już coraz bliżej i już zaczynamy żyć jego atmosferą czeka nas jeszcze adwent. Czym on jest, z jakimi zwyczajami się wiąże i kiedy dokładnie go obchodzimy?

Interesuje cię ta tematyka? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest dokładnie adwent? W Kościołach chrześcijańskich jest to okres, który zaczyna się w czwartą niedzielę poprzedzającą Święto Bożego Narodzenia i trwa aż do zmierzchu 24 grudnia. Jest to okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

Zobacz wideo Choinki brownie. Świąteczny słodki przysmak

Kiedy zaczyna się adwent 2021? Ile trwa?

Warto wiedzieć, że data rozpoczęcia adwentu co roku się zmienia, wiele osób rokrocznie szuka informacji, kiedy dokładnie rozpocznie się adwent. W 2021 roku będzie to niedziela 28 listopada. Radosne oczekiwanie potrwa do dnia Wigilii, którą obchodzimy 24 grudnia.

Z punktu widzenia liturgii Kościoła katolickiego adwent, można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu, czyli 28 listopada do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów)
  • od 17 do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego)

Tradycje związane z adwentem. Najpopularniejsze symbole.

Najbardziej znane symbole adwentu to:

  • wieniec adwentowy: plecie się go z iglastych gałązek i wkomponowuje w niego cztery świece. Każda z nich ma swoje znaczenie,
  • kalendarz adwentowy: zwyczaj lubiany zwłaszcza przez dzieci. W jego 24 ponumerowanych okienkach ukryte są drobne upominki czy słodycze,
  • lampion adwentowy przygotowuje się na msze roratne, które w okresie adwentu odbywają się o świcie w kościołach. Ma formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Symbolizuje przypowieść Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca,
  • świeca roratna: w trakcie rorat, nabożeństw ku czci Maryi Panny, zapalane są świece roratne, zwane roratkami.

Czas adwentu a zabawy. Czy istnieje zakaz uczestniczenia w nich?

Okres adwentu jest czasem oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Kiedyś, funkcjonowało przykazanie kościele, które mówiło: "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" co oznaczało, że istniał zakaz zabaw w tym czasie. Jednak przykazanie to już nie istnieje. Jasnego zakazu nie ma, a wszystko zależy od naszego sumienia. Duchowni radzą jednak, by czas oczekiwania na ponowne narodziny Jezusa Chrystusa przeżyć godnie, poświęcając się modlitwie, postowi, jałmużnie.

Więcej o: