Prezydent podpisał Polski Ład. Zmiany podatkowe mogą oznaczać zysk nawet do ponad 3500 zł rocznie

Podpis Prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą określaną jako Nowy Polski Ład, oznacza dla wielu Polaków rewolucyjne zmiany podatkowe. Wejdą one w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Co zmieni się w systemie podatkowym od nadchodzącego roku?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

W portfelach Polaków zostanie rocznie około 17 mld złotych według wyliczeń Ministerstwa Finansów. Ma to być efekt wprowadzenia Polskiego Ładu, a dokładniej zmian podatkowych, jakie za sobą niesie. Wejdą one w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Jakie rewolucje podatkowe czekają nas od nachodzącego roku? 

Ustawa Polski Ład to rządowy plan odbudowy gospodarki

Polski Ład to według założeń rządu plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19, którego celem jest zmniejszenie nierówności społecznych. Opiera się on na pięciu głównych fundamentach: 

  • wprowadzenie niższych podatków, jak korzystne rozwiązanie dla 18 mln Polaków, 
  • rozwiązania, które mają usprawnić działania służby zdrowia, 
  • propozycje wychodzące naprzeciw trudnościom mieszkaniowym Polaków,
  • wyższe emerytura, dzięki zniesieniu podatku PIT dla części emerytów i rencistów, 
  • stworzenie 500 tysięcy nowych miejsc pracy. 

Prezydent podpisał Polski Ład: zmiany podatkowe od 2022 roku 

Wprowadzenie od nowego roku Polskiego Ładu oznacza duże zmiany w zakresie podatków. Szczegółowy opis wszystkich zmian można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej. Do najistotniejszych możemy zaliczyć natomiast: 

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł — będzie ona stosowana do wszystkich podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, a nie jedynie do tych najmniej zarabiających. Niezależnie od zarobków, podatek należy uiścić tylko od nadwyżki ponad 30 tys. zł rocznie, 
  • wzrośnie próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł — osoby, które wchodzą w wyższy próg finansowy muszą zapłacić 32% podatku. Teraz ta grupa zmniejszy się o około 620 tys. podatników, pozwalając im zatrzymać w kieszeni więcej pieniędzy, 
  • 60 tys. kwoty wolnej od podatku dla wspólnie rozliczających się małżeństw — to rozwiązanie pozwoli rodzinie, której miesięczne zarobki brutto wynoszą ok. 6,5 tys. zł miesięcznie, zaoszczędzić rocznie nawet do 3600 zł,
  • emerytura i renta bez podatku oraz zerowy PIT dla pracujących seniorów — więcej pieniędzy zostanie również w kieszeniach seniorów. Emeryci, których świadczenie nie przekracza 2,5 tys. zł nie zapłacą bowiem podatku, w przypadku pozostałych będzie on zapłacony jedynie od kwoty przekraczającej ten próg. Seniorzy, którzy po osiągnięciu prawa do emerytury zdecydują się jednak na dalsze zatrudnienie będą mogli skorzystać z PIT-0 dla seniora.
Więcej o: