14 emerytura tabela netto. Ile wynosi? Seniorzy mogą być zawiedzeni jej wysokością

Czternasta emerytura wypłacana jest już od prawie trzech tygodni. Pierwsze pieniądze na konta emerytów wpłynęły już w październiku. Wielu z nich może być jednak zawiedzionych jej wysokością. 14 emerytura: tabela netto przestawia dokładną kwotę, jaką otrzymują seniorzy.

Więcej informacji o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czternasta emerytura to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich tygodni. Wszystko za sprawą wypłat, które wpływają na konta seniorów już od ponad 3 tygodni. Część emerytów dostała pieniądze jeszcze w październiku, a niektórzy w ogólnie nie będą mogli liczyć na otrzymanie dodatku. Ile pieniędzy pojawi się na kontach seniorów?

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

14 emerytura 2021: komu przysługuje? Wiele osób otrzyma pieniądze

Czternasta emerytura, nie należy się wszystkim emerytom. Dodatkową pieniądze otrzymają:

•    emeryci i renciści

•    rolnicy

•    służby mundurowe

•    emeryci pobierający emerytury pomostowe

•    osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne

•    osoby pobierające renty socjalne

•    nauczyciele otrzymujący świadczenia kompensacyjne

•    osoby otrzymujące rodzicielskie świadczenia uzupełniające

•    osoby pobierające renty inwalidów wojennych i wojskowych

W sytuacji gdy jedna osoba będzie miała prawo do kilku świadczeń, otrzyma jedno, dodatkowe świadczenie roczne. 14. emeryturę rząd dołoży także do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba.

14 emerytura. Są też inne ważne wymogi, które trzeba spełnić, aby ją otrzymać

Przy wypłacie tego świadczenia istotna okazuje się także kwestia dotychczasowych dochodów. Aby móc liczyć na wypłacenie świadczenia w pełnej kwocie, czyli 1250,88 zł brutto, miesięczna emerytura nie może przekraczać 2900 zł brutto. Wszyscy, których zarobki przekraczają tę granicę, dostaną „czternastkę" w wysokości pomniejszonej zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę".

14 emerytura 2021 tabela. Przedstawiamy jak wyglądają kwoty wypłacanego świadczenia

Wszyscy ci, którzy przekroczyli granicę 2900 złotych brutto, dostaną świadczenie, lecz będzie ono niższe. Zostanie ono pomniejszone o kwotę przekroczenia. W praktyce oznacza to, że najniższy dodatek w wysokości 50,25 zł netto przyznany będzie osobom, których emerytura wynosi 4100 zł brutto. Ile zatem dokładnie mogą otrzymać emeryci? Przygotowaliśmy dla was tabelę obrazującą poszczególne przypadki, którą zamieściliśmy na górze artykułu w galerii zdjęć.

Więcej o: