Wolne dni w grudniu 2021. Jakie zmiany wprowadza nowe święto państwowe?

W tym roku możemy jeszcze liczyć na dni wolne od pracy, choć będzie to okres nieco krótszy niż zazwyczaj. Czy nowe święto państwowe, które przypada 27 grudnia uprawniać nas będzie do dodatkowego dnia wolnego?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co gwiazdy robią podczas wolnego w domach?

Do końca roku pozostało nam niewiele, jednak czeka nas jeszcze chwila wytchnienia. Dni wolne w grudniu 2021 przysługują nam oczywiście w okresie świątecznym, choć wypadają one niestety dość niefortunnie. Czy nowe święto państwowe ustalone na 27 grudnia będzie oznaczało dodatkowy dzień wolny? 

Agata Rubik o dziwnej sytuacji w sklepie: 'Na rachunku tego także nie było' (zdjęcie ilustracyjne) Agata Rubik o dziwnej sytuacji w sklepie: "Na rachunku tego także nie było"

Wolne dni w grudniu 2021: kiedy czeka nas odpoczynek? 

Dni ustawowo wolne od pracy są to z góry ustalone daty, w których przysługuje nam wolne od czynności służbowych. Daty te są określone w przepisach ustawy o dniach wolnych od pracy. W tym roku czekają nas jeszcze dwa dni wolnego, które wypadają w grudniu. Mowa tutaj oczywiście o pierwszym i drugim dniu Bożego Narodzenia, czyli 25 oraz 26 grudnia. Niestety w tym roku daty te wypadają w weekend. 

Dzień wolny za święto w sobotę. Kiedy można go odebrać? 

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy za święta wypadające w sobotę, pracodawca musi nam wyznaczyć dodatkowy dzień wolny. Stąd też za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę, musimy mieć wyznaczony inny dzień wolny. W wielu zakładach pracy jest to piątek 24 grudnia, czyli Wigilia. Niestety za drugi dzień świąteczny wypadający w niedzielę, wolne nam nie przysługuje. Pracodawca nie jest zobowiązany przepisami do obniżenia wymiaru czasu pracy. 

3The,Man,Holds,Polish,Zlotys,In,His,Hands,And,Counts Bezwarunkowy dochód podstawowy to dodatkowe 1200 zł co miesiąc

27 grudnia wolny od pracy? Niestety mamy złe wiadomości 

Na dzień 27 grudnia przypada rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Z inicjatywy Andrzeja Dudy data ta została niedawno dodana do kalendarza świąt państwowych. Niestety nie będzie to dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że w poniedziałek większość pracowników czeka powrót do pracy. 

Więcej o: