Wróżby andrzejkowe 2021. Te zabawy sprawdzą się na każdej andrzejkowej imprezie

Andrzejki już za pasem! Z tej okazji warto przypomnieć sobie kilka związanych z tym świętem tradycji i wróżb. Ciekawe zabawy pozwolą zabłysnąć podczas każdej andrzejkowej imprezy.

Interesują cię wróżby? Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Andrzejki to wieczór zabaw odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. To ostatni dzień szaleństw przed rozpoczynającym się adwentem – czasem skupienia i oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym roku początek adwentu wypada tuż przed imieninami Andrzeja, jednak w wypadku tak uświęconego tradycją święta można liczyć na dyspensę i bawić się z czystym sumieniem. A jak konkretnie się bawić? Istnieje mnóstwo zabaw andrzejkowych – do wyboru, do koloru – zatem ten wieczór na pewno nie będzie nudny.  Wystarczy zaprosić kilka osób do towarzystwa, a potem można puścić wodzę fantazji.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Andrzejkowy wieczór wróżb – słowiańskie korzenie chrześcijańskiej tradycji

Co wspólnego ma św. Andrzej z wróżbami? W zasadzie… nic, po prostu według tradycji jest patronem panien na wydaniu i małżeństw. Jak wiele polskich tradycji korzenie andrzejkowych wróżb sięgają czasów pogańskich, zostały jedynie przejęte i zaadaptowane w procesie chrystianizacji. Wróżby matrymonialne były powszechne w kulturach słowiańskich i germańskich, a przecież właśnie miłość stanowi temat przewodni andrzejkowych guseł. Kiedyś wróżby w wigilię św. Andrzeja mogły odprawiać wyłącznie niezamężne dziewczęta, podczas gdy kawalerowie mieli swoje własne święto: katarzynki (w nocy z 24 na 25 listopada). Podchodzono do nich bardzo poważnie, w końcu był to magiczny rytuał, który miał sprowadzić na pannę powodzenie w miłości. Dopiero z czasem andrzejki przekształciły się w wesołą, koedukacyjną zabawę.

Wigilia św. Andrzeja – najpopularniejsze wróżby, które umilą ten wieczór

Niemal wszyscy braliśmy udział w andrzejkowych wróżbach, jednak czy naprawdę znamy ich głębsze znaczenie? Oto kilka najbardziej znanych i popularnych zwyczajów.

W przypadku lania wosku nie sam wosk jest najważniejszy, tylko sprzęt, bowiem roztopiony wosk należy przelewać przez otwór klucza. Klucz symbolicznie otwiera bramę czasu, umożliwiając zerkniecie za kurtynę zdarzeń. Dlatego oglądane pod światło kształty utworzone przez lany wosk mają wróżebne znaczenie.

Imię przyszłego męża można poznać na dwa sposoby. Obrać jabłko bez odrywania noża, aby zachować całą skórkę, a następnie rzucić ją za siebie i z kształtu odczytać pierwszą literę imienia. Innym sposobem jest umieszczenie karteczek z męskimi imionami pod poduszką. Rano należy wyciągnąć jedną – tak będzie się nazywał przyszły mąż.

W dawnych czasach wróżby andrzejkowe były jeszcze bardziej zwariowane. Należało do nich:

  • wpuszczenie gęsi do pokoju pełnego dziewcząt; pierwsza zaatakowana przez ptaka miała najszybciej wyjść za mąż,
  • wpuszczenie głodnego psa do pokoju z pannami trzymającymi przed sobą smakołyki; do której pies podejdzie, ta pierwsza zostanie żoną,
  • rozciąganie sznurków wzdłuż ścieżki, aby złapać przyszłego męża w sidła,
  • wróżenie wyglądu przyszłego narzeczonego z kształtu kołków w płocie.

Andrzejki to czas kreatywnej zabawy z tradycją. Może już pora na nowe wróżby?

Jeśli tradycyjne wróżby andrzejkowe po jakimś czasie stały się nudne, to wcale nie znaczy, że mamy spisywać ten wieczór na straty. Zawsze możemy wymyślić nowe i oryginalne wróżby. Wiele gotowych inspiracji znajdziemy w internecie, np. zamiast wosku można wróżyć ze kształtu liści uzbieranych podczas wieczornego spaceru, zamiast ustawiać buty, można zorganizować wyścig ekologicznych słomek do napojów: pierwsza wyjdzie za mąż ta osoba, której papierowa słomka najszybciej namoknie i zatonie. Można nawet wróżyć za pomocą autokorekty w smartfonie – wtedy znaczące będą podpowiadane słowa.

Więcej o: