Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kwestia dodatku elektrycznego została uregulowana w ustawie o prawie energetycznym już w 1997 roku. Ma on stanowić formę finansowego wsparcia dla odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej, w związku z opłatami ponoszonymi z tego tytułu. Nie należy mylić tego pojęcia z bonem energetycznym, gdyż są to dwie odrębne inicjatywy.
Jak wspomnieliśmy wyżej, dodatek energetyczny przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Pod tym pojęciem rozumie się osobę, która:
Osoby spełniające powyższe warunki mogą ubiegać się na wniosek o przyznanie dodatku energetycznego.
Dodatek energetyczny jest wypłacany do dnia 10 każdego miesiąca z góry. Wyjątkiem jest styczeń, gdyż wtedy wypłaca się do 30 dnia miesiąca zryczałtowany dodatek. Wysokość dodatku określa obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska. Aktualne stawki obowiązują od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 i wynoszą:
Osoby, które chcą ubiegać się o dodatek energetyczny muszą udać się do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Wzór wniosku nie jest jednakowy dla każdej gminy, gdyż określa go rada w drodze uchwały. Dodatkowo należy zabrać ze sobą kopię umowy kompleksowej tzn. umowy na przesyłanie i sprzedaż energii elektrycznej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej.